ژاپن سیستم هشدار سیل و رانش زمین راه اندازی می کند

سیستم هشدار,سیلاب

تهران-ایرنا- دولت ژاپن ، درپی وقوع سیلاب شدید و رانش زمین درژاپن طی هفته گذشته که دهها کشته و مفقود به جاگذاشته است، درصدد راه اندازی سیستم هشدار اولیه باران سیل آسا و وقوع ناگهانی رانش زمین است.

خبرگزاری کیودو روز شنبه از قول مقامات ژاپنی،گزارش داد که دولت این کشور قصد دارد تا سال 2020 میلادی به راه اندازی و نصب سیستم هشدار اولیه بارش های سیل آسا و تاسال 2030 میلادی نیز سیستم هشدار رانش زمین را راه اندازی کند.

این تصمیم پس از آن اتخاذ شد که بروز سیلاب و رانش زمین ناشی از باران های سیل آسا طی هفته گذشته در شهر ˈهیروشیماˈ و مناطق کوهستانی شمال ژاپن موجب کشته شدن دستکم 42 تن و مفقود شدن 43 نفر دیگر شده است.

این مقامات گفتند، اقدام برای راه اندازی سیستم هشدار با پیش بینی بودجه ویژه درسال مالی جدید آغاز شده و این کار با هدایت ˈبخش علوم زمینی و مقابله با حوادث طبیعیˈ موسسه تحقیقات ملی ژاپن و همکاری سازمان های دولتی این کشور نظیر وزارت علوم و سازمان زمین شناسی و نیز دانشگاه ها و شرکت های خصوصی در ژاپن دنبال خواهد شد.

کارشناسان معتقدند رانش زمین اخیر در هیروشیمای ژاپن، براثر بارش های سیل آسا به وقوع پیوست بطوریکه تشکیل سریع ابرهای ˈکومولونیمبوسˈ ناشی از جریان های هوایی قوی عامل این امر بوده که حاصل آن غالبا بارش های شدید طولانی مدت در یک نقطه است و این پدیده ای است که فناوری کنونی قادر به پیش بینی آن نیست و نیازمند سیستمی جدید برای مقابله با آن است.

آساق*5*1450*1579*
کد N460156