عضو کمیسیون مستقل انتخابات:

توافق عبدالله و احمدزی بیش از حد شکننده است

آسیا اقیانوسیه

یک عضو کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان توافق عبدالله و احمدزی را بیش از حد شکننده خواند.

به گزارش خبرگزاری مهر، یک عضو کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان اعلام کرد که توافق انجام شده میان دو نامزد دور دوم انتخابات با میانجیگری جان کری وزیر امور خارجه آمریکا بیش از حد شکننده است.

وی افزود: در توافق انجام شده میان دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمده است که رئیس جهوری جدید فرمان تشکیل ریاست اجرایی حکومت را می دهد.

این عضو کمیسیون که خواست نامش فاش نشود به خبرگزاری بخدی گفت: ̎کمیسیون انتخابات، جامعه جهانی به ویژه ایالات متحده از زمان توافق اولیه دو نامزد بارها بحران های ایجاد شده دو ستاد انتخاباتی را حل کرده و این آهسته آهسته به یک روند عادی تبدیل شده است.

وی گفت که با نزدیک تر شدن به زمان اعلام نتیجه نهایی انتخابات، حساسیت ها میان ستادهای انتخاباتی بیش از حد محسوس است و به نظر می رسد که نامزد بازنده به سمت ریاست اجرایی که پیش بینی شده تن نخواهد داد.

به گفته این منبع، هر دو نامزد ادعای پیروزی در انتخابات را دارند و با توجه به شرایط حساس کشور افغانستان این ادعا کار را برای کمیسیون انتخابات سخت کرده است.

عضو کمیسیون انتخابات که با خبرگزاری بخدی صحبت می کرد گفت که توافق دو نامزد برای ایجاد سمت جدید با عنوان ریاست اجرایی حکومت غیرقانونی است و در قانون اساسی افغانستان ایجاد این سمت ذکر نشده و بنا به توافق انجام شده حداقل تا زمانیکه قانون اساسی تغییر کند، خلاف قانون است.

این اظهارات درحالیست که عبدالله عبدالله در گردهمایی که از سوی هوادارانش در کابل راه اندازی شده بود گفت که به باور پیروزی در انتخابات با رقیبش وارد مذاکرات سیاسی شده است.

عبدالله با اشاره به اینکه تمام مردم در ولایات افغانستان آماده دفاع از رای خود هستند، به صراحت اعلام کرد که در هر دو دور انتخابات پیروز است و هرگز تن به شکست نخواهد داد.

محمد محقق معاون عبدالله نیز تیمش را پیروز انتخابات خواند و گفت که آنها هرگز حکومت تقلبی را به رسمیت نخواهند شناخت.