حزب عمران خان از پارلمان پاکستان کناره‌گیری کرد

حزب تحریک انصاف پاکستان که رهبری اعتراضات ضد دولتی یک هفته‌ای را به عهده داشته در تازه‌ترین اقدام برای سرنگونی نخست‌وزیر این کشور از پارلمان کناره‌گیری کرد.

حزب تحریک انصاف پاکستان که رهبری اعتراضات ضد دولتی یک هفته‌ای را به عهده داشته در تازه‌ترین اقدام برای سرنگونی نخست‌وزیر این کشور از پارلمان کناره‌گیری کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، این اقدام یک روز پس از آن انجام شد که پارلمان پاکستان با وجود هزاران معترض در پشت در، یک جبهه متحد متشکل از احزاب مخالف را برای حمایت از قطعنامه‌ای در راستای رد درخواست‌های عمران خان، رهبر حزب تحریک انصاف برای استعفای نواز شریف، نخست‌وزیر این کشور، به عنوان اقدامی غیرقانونی ارائه داد.

عمران خان و طاهر القدری، روحانی پاکستانی در هفته اخیر تظاهراتی به راه انداخته و خواستار سرنگونی نواز شریف شدند. هزاران تن از حامیان آن‌ها در مرکز اسلام‌آباد موسوم به "منطقه قرمز" که محل استقرار ساختمان‌های دولتی است تجمع کرده بودند. آن‌ها نواز شریف را به تقلب در انتخابات مه 2013 میلادی که باعث به قدرت رسیدن وی شد، متهم می‌کنند.

حزب تحریک انصاف پاکستان نیز در این انتخابات توانست 34 کرسی را در مجمع ملی 342 عضوی این کشور از آن خود کند و به سومین گروه بزرگ در مجلس عوام این پارلمان تبدیل شود.

عمران خان و طاهر القدری خواستار اصلاحات انتخاباتی و انتصاب یک دولت موقت برای برگزاری انتخاباتی جدید شده‌اند.

حزب حاکم مسلم لیگ پاکستان اعلام کرد که تمایل دارد تا درباره تمامی خواسته‌های این معترضان به جزء استعفای نواز شریف مذاکره کند.

عمران خان در روزهای اخیر اولتیماتوم داده که اگر نواز شریف استعفا ندهد، معترضانش احتمالاً پارلمان را تصرف کرده یا وارد دفتر نخست‌وزیر می‌شوند.

اما به نظر می‌آید که روز جمعه عمران خان تسلیم شده است.

عارف علوی، قانون‌گذاری از حزب عمران‌ خان به خبرنگاران گفت: ما از مجمع ملی استعفا دادیم چرا که معتقدیم انتخابات شفاف و صریح نبوده است.

صادق الفاروق، یکی از سخنگویان حزب حاکم پاکستان گفت: با وجود حمایت یک اکثریت 190 عضوی، هیچ چیز نمی‌تواند این دولت را تهدید کند.

انتهای پیام

کد N459850