روزنامه طرف ترکیه: آنکارا با داعش توافق کرده است

روزنامه «طرف» چاپ ترکیه مدعی شد اسنادی در اختیار دارد که نشان می‌دهد دولت ترکیه با داعش توافق کرده است که در ازای واگذاری یک منطقه خودش در سوریه به آن‌ها، گروگان‌هایش را آزاد کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه تودی‌ زمان، طبق این اسناد دولت ترکیه قصد دارد تا مقبره سلیمان‌شاه را که یک تکه از اراضی ترکیه در سوریه است، به داعش بدهد تا در ازای آن گروگان‌های ترکیه‌ای توسط این گروه تروریستی آزاد شوند.

سردبیر روزنامه طرف ترکیه اعلام کرده است که چنانچه دولت از آن شکایت کند، اسناد این توافق را در دادگاه ارائه می‌کند.

روزنامه طرف مدعی شد که طی سه هفته آتی مقبره سلیمان‌شاه، پدر بزرگ مؤسس امپراطوری عثمانی به داعش تحویل داده می‌شود.

در مقابل وزارت امور خارجه ترکیه با انتشار بیانیه‌ای این گزارش را تکذیب کرد و گفت که چنین اتهام‌هایی بی‌اساس است و تبعات سنگینی در پی دارد.

وزارت خارجه ترکیه با انتقاد از این گزارش گفت: سوء‌استفاده از مسائل امنیت ملی و شهروندان ترکیه به هیچ عنوان قابل پذیرش نیست و تحت هیچ شرایطی در چهارچوب آزادی مطبوعات نمی‌گنجد.

سردبیر روزنامه طرف نیز در واکنش به این اظهارات گفت: این مکانیسم دفاع از خود معروف حزب حاکم عدالت و توسعه است. آن‌ها نمی‌توانند پاسخ ما را بدهند به همین علت مردم را به خیانت متهم می‌کنند. یک خبرنگار وقتی با سند و مدرک با چنین گزارشی روبرو می‌شود، چه کاری باید انجام دهد؟ ما روزنامه‌نگار اطلاعاتی همانند کسانی که طرفدار دولت هستند، نیستیم. آیا ما باید این اسناد را به سازمان اطلاعات ملی تحویل دهیم؟ روزنامه‌نگاران چه کاری انجام می‌دهند؟ گزارش می‌دهند. ما هم گزارش دادیم.

وی همچنین گفت که ترکیه برای آزدی 49 تن از گروگان‌هایش مبلغ 100 میلیون دلار به داعش پرداخت کرده است تا این افراد را که در یازدهم ژوئن در موصل عراق ربوده شدند، آزاد کند اما داعش بر لزوم اجرای توافق ارضی تأکید دارد.

روزنامه طرف ترکیه همچنین گزارش داد که پس از انتشار این مطلب خبری نشست اضطراری در وزارت خارجه ترکیه برگزار شده تا مشخص شود اطلاعات چگونه به بیرون درز کرده است.

انتهای پیام

کد N459830