اختلافات وزارت نیرو و مجلس ادامه دارد

معاون وزیر نیرو: مشکل آبرسانی روستایی ناشی از تصمیم مجلس است

مجلس شوراي اسلامي,بودجه,روستا,روستاييان,آبرساني,وزارت نيرو

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو با اشاره به بحث نمایندگان مجلس در حوزه آبرسانی روستایی گفت: بخش‌هایی از مباحث مطرح شده درست است اما مشکل مالی که در حوزه آبرسانی روستایی وجود دارد ناشی از همان تصمیمی است که در همان مجلس گرفته شد. وقتی امتیازاتی را حذف می‌کنیم نباید انتظار پاسخگویی داشته باشیم.

علیرضا دائمی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به این‌که آبرسانی روستایی تا سال 88 در بودجه ردیف داشت، گفت: پس از آن بودجه آبرسانی روستایی استانی شد تا سال جاری. در استان‌ها نیز توجه خاصی به این مساله نشده است طبعا مشکل جدی در این زمینه وجود دارد به گونه‌ای که بیش از شش هزار روستا با تانکر آبرسانی می‌شود.

وی با تاکید بر این‌که نیاز مردم در روستاها صرفا در حوزه آب خانگی نیست، گفت: معیشت روستاییان با آب در ارتباط است و از این پس با استفاده از نیروهای محلی تلاش بر ارتقاء کیفی آبرسانی روستایی داریم.

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو با تاکید بر این‌که به دلیل پیگیری‌های وزیر نیرو و موافقت معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری ردیف آبرسانی روستایی در بودجه سال 1393 احیاء شد، گفت: هرچند منابع کافی نیست اما این ردیف در نظر گرفته شده است. 10 درصد جمعیت کشور در روستاها زندگی می‌کنند و تولید‌کننده هستند لذا بیش از هر بخش دیگری نیاز به حمایت دارند.

دائمی با تاکید بر این‌که در سال‌های گذشته پس از استانی‌شدن ردیف اعتباری آبرسانی روستایی در حالی که پیش از این این ردیف در سطح ملی قرار داشت، کارها از اختیار وزارت نیرو خارج شد و عملا وقفه‌ای در این زمینه به وجود آمد، گفت: تاخیر کنونی نیز به همین دلیل است. اگر برنامه‌ها به همان گونه قبل ادامه پیدا می‌کرد در حوزه آبرسانی روستایی تنش امروزی در این ابعاد وجود نداشت.

وی با تاکید بر این‌که تداوم خشکسالی نیز باعث کاهش منابع محلی و یا کاهش کیفیت آب تا جایی که از قابلیت استفاده خارج شده نیز در این تنش تاثیر‌گذار بوده است، گفت: 873 طرح مجتمع آبرسانی در کل کشور پیش از استانی‌شدن اعتبارات وجود داشت که اجرای آنها باعث می‌شد هشت میلیون نفر افراد روستایی کشور یا به منابع آب جدید دسترسی پیدا کند یا توزیع در روستاها کیفیت بهتری یابد و این مولفه‌ی دیگر وجود مشکلات کنونی است.

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو همچنین خاطر نشان کرد: با اجرای برنامه‌ها از شاخص آبرسانی روستایی 78 درصد به حدود 90 درصد می‌رسیدیم و به لحاظ کیفی آبرسانی ارتقاء پیدا می‌کرد. حال با ملی‌شدن اعتبارات روستایی در سال جاری تلاش می‌شود به این اهداف برسیم.

دائمی در پایان با تاکید بر این‌که اکنون در بیش از شش هزار روستا از طریق تانکر آبرسانی می‌شود، خاطر نشان کرد: در سال 1393 حدود پنج هزار میلیارد ریال اعتبار برای آبرسانی روستایی و تکمیل طرح‌ها در نظر گرفته شده است. برای تکمیل طرح‌های در دست حدود 40 هزار میلیارد ریال نیاز است.

انتهای پیام

کد N459765