با تاکید بر ضرورت حفظ هوشیاری ملت عراق؛

گروههای سیاسی شیعه عراق حمله مسلحانه به مسجد اهل سنت را محکوم کردند

آفریقا و خاورمیانه

گروههای سیاسی وابسته به اکثریت جمعیت عراق(شیعیان)، حمله وحشیانه یک گروه مسلح به نمازگزاران یک مسجد اهل سنت در استان دیاله را محکوم و بر ضرورت دستگیری و محاکمه جنایتکاران تاکید کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر، ائتلاف ملی عراق به عنوان بزرگترین تشکل سیاسی شیعیان عراق با محکوم کردن جنایت کشتار نمازگزاران یک مسجد اهل سنت در استان دیاله، بر ضرورت تسریع در تحقیق درباره این حادثه و معرفی جنایتکاران و مجازات آنها تاکید کرد.

بر اساس گزارش الفرات، در بیانیه دفتر ابراهیم الجعفری رئیس ائتلاف ملی عراق آمده است که شورای رهبری ائتلاف ملی عراق در دفتر ابراهیم الجعفری رئیس ائتلاف نشست تشکیل داد.

این بیانیه آورده است ائتلاف ملی ضمن محکوم کردن اقدامات تروریستی علیه شهروندان بیگناه و نیروهای امنیتی، حمله وحشیانه به نمازگزاران در مسجد مصعب بن عمیر در منطقه المنصوریه استان دیاله را به شدت محکوم می کند.

ائتلاف ملی با درخواست برای تسریع در انجام تحقیق درباره جنایت اخیر خواستار گرفته شدن فرصت از دشمنان عراق شد که برای تفرقه افکنی در میان عراقیها و مانع تراشی در برابر تلاشهای تشکیل دولت جدید عراق تلاش می کنند.

مجلس اعلای اسلامی عراق هم در بیانیه ای به شدت جنایت کشتار نمازگزاران مسجد مصعب بن عمیر در استان دیاله را محکوم کرد.

مجلس اعلا بر ضرورت هوشیاری ملت عراق در برابر تلاشهای دشمنان به ویژه باندهای تروریستی داعش برای فتنه افکنی میان ملت یکپارچه عراق تاکید کرد.

روز گذشته یک گروه مسلح به سوی نمازگزاران مسجد مصعب بن عمیر در منطقه حمرین در استان دیاله که یک مسجد اهل سنت است، حمله کردند که طی آن شماری از نمازگزاران کشته و زخمی شدند.

این در حالی است که دفتر فرماندهی کل نیروهای مسلح عراق کمیته ای را برای تحقیق درباره جنایت روز جمعه تشکیل داده است.

سلیم الجبوری رئیس پارلمان عراق هم گفته بود امروز شنبه میزبان فرماندهان امنیتی در نشست پارلمان برای بررسی اوضاع امنیتی خواهد بود.

وزارت کشور عراق هم با اعلام تشکیل کمیته ای برای بررسی حمله اخیر به نمازگزاران مسجدی در دیاله، بر معرفی جنایتکاران و مجازات شدید آنها تاکید کرده است.

این در حالی است که فراکسیون دیالی هویتنا و ائتلاف العربیه در پی حمله مسلحانه به نمازگزاران در دیاله، خروج خود از مذاکرات تشکیل دولت را اعلام کرده اند.

حیدر العبادی مامور تشکیل دولت جدید عراق هم با محکوم کردن جنایت اخیر از دستگاههای امنیتی خواسته است فورا نتایج تحقیق درباره این حادثه تروریستی را اعلام کنند.

جنایت حمله افراد مسلح به نمازگزاران مسجد اهل سنت در دیاله در حالی است که رسانه های برخی رژیمهای عربی و رسانه های دارای رویکرد بعثی صدامی، بلافاصله انگشت اتهام را متوجه شیعیان کردند تا نشان دهند به دنبال ایجاد فتنه مذهبی در عراق هستند.