تکاپوی کشورهای اروپایی برای ایجاد سازوکار نظارت بر آتش بس در غزه

سازمان ملل,نوار غزه

تهران- ایرنا- سفیر انگلیس در سازمان ملل متحد گفت: بریتانیا، فرانسه و آلمان در حال رایزنی برای ایجاد سازوکار نظارتی و راستی آزمایی در نوار غزه به منظور جلوگیری از درگیری های آتی هستند.

به گزارش خبرگزاری رویترز از مقر سازمان ملل متحد، این پیشنهاد در قالب پیش نویس قعطنامه ای توسط این کشورها آماده شده است.

دیپلمات های کشورهای عضو شورای امنیت که خواستند نامشان فاش نشود، گفتند این کشورها در حال رایزنی با دیگر اعضای شورا از جمله آمریکا و اردن و اعضای غیر عضو شورا مانند مصر و رژیم صهیونیستی هستند.

ˈمارک لیل گرانتˈ سفیر انگلیس در سازمان ملل متحد و رییس دوره ای شورای امنیت گفت: سه کشور اروپایی در حال رایزنی با دیگر اعضای شورای امنیت برای ارائه قعطنامه ای در این زمینه هستند. امیدواریم که شورا بتواند به پیش نویس قطعنامه ای دست یابد که به سرعت تصویب شود، برای رسیدن به این هدف تلاش می کنیم.

دیپلمات ها می گویند کشورهای اروپایی با در نظرگرفتن وخامت وضعیت انسانی در نوار غزه و احتمال تشدید این وضعیت به دلیل ادامه درگیری ها در این منظقه، در حال رایزنی برای برقراری آتش بس دائم هستند.

به گفته این دیپلمات ها، شورای امنیت می تواند به بهترین شکل برای برقراری آتش بس در نوار غزه عمل کند.

یکی از مهم ترین عناصر در قطعنامه مد نظر، درخواست از شورای امنیت برای تشکیل هیاتی به منظور نظارت و راستی آزمایی بر آتش بس است. بر اساس این قطعنامه، ماموریت این هیات بررسی موارد نقض آتش بس و گزارش آن به شورا، کمک رسانی به عبور و مرور مردم از مرز و ارسال کالا و اقدام به عنوان رابط است.

اردن از مدت ها قبل پیش نویس قطعنامه ای را برای پایان درگیری ها در نوار غزه ارائه داده است اما این قطعنامه سازوکار نظارت را در برنمی گیرد و برخی دیپلمات های شورای امنیت، همین امر را مهم ترین نقص قطعنامه دانسته اند که شورای امنیت در سال 2009 علیه غزه تصویب کرد.

لیل گرانت می افزاید: این موضوع را که در هر قطعنامه ای چه مواردی باید لحاظ شود به خوبی بررسی کرده ایم، قطعنامه باید سازوکار هیات نظارت و راستی آزمایی بین المللی را در بر بگیرد. همچنین باید معیارهای دقیق و روش برقراری آتش بس مستمر را لحاظ کند که بازگشت به وضعیت فعلی را غیرممکن سازد. این قطعنامه باید مانع از تکرار وضعیت فعلی طی چند ماه یا چند سال آتی شود.

دیپلمات ها می گویند اعضای هیات نظارت یا باید نیروهای سازمان ملل متحد یا نیروهای اتحادیه اروپا باشند.

در تهاجم ددمنشانه نظامیان صهیونیست به مناطق مسکونی نوار غزه طی حدود یک ماه گذشته، بیش از دو هزار نفر از غیرنظامیان فلسطینی شهید و هزاران نفر دیگر زخمی و آواره شده اند.

رژیم صهیونیستی با دستور ˈبنیامین نتانیاهوˈ نخست وزیر این رژیم عصر روز سه شنبه (28 مرداد/ 19 اوت) با قطع مذاکرات تمدید آتش بس، حمله به منطقه نوار غزه را از سرگرفت.

این رژیم ادعا کرد نیروهای مقاومت تنها چند ساعت پیش از پایان آتش بس 24ساعته، سه موشک به شهر ˈبئر السبعˈ شلیک کرده اند.

اروپام**9157**1485** 1337
کد N459682