مذاکرات ارتش کلمبیا و شورشیان فارک درباره آتش‌بس

برخی از اعضای ارتش کلمبیا برای اولین بار مذاکرات رو در رو با رهبران شورشیان فارک را آغاز کرده‌اند تا بر مذاکرات "فاز نهایی" به نیم قرن جنگ پایان دهند.

برخی از اعضای ارتش کلمبیا برای اولین بار مذاکرات رو در رو با رهبران شورشیان فارک را آغاز کرده‌اند تا بر مذاکرات "فاز نهایی" به نیم قرن جنگ پایان دهند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، برای اولین بار است که پس از دو سال مذاکرات صلح، ارتش کلمبیا با ایجاد کمیسیون‌های فرعی تلاش دارد تا چارچوبی را برای آتش‌بس نهایی و خلع سلاح شورشیان فارک تدوین کند.

هرمبرتو دلاکاله، مذاکره‌کننده ارشد دولت کلمبیا گفت: ما به لحظه سرنوشت‌ساز در روند صلح رسیده‌ایم که به احتمال زیاد به پایان درگیری‌ها می‌انجامد. در هفته جاری ما سه مکانیزم مهم را ارائه کردیم که موجب تقویت و هدایت کار هیات‌های دولت و شورشیان در فاز قاطع می‌شود.

وی افزود: طی چند روز گذشته روند صلح به پویایی جدیدی دست یافته است و ما در مرحله پیشرفته مذاکرات هستیم.

وی تاکید کرد که کمیسیون‌های فرعی جدید که ریاست آن را یکی از ژنرال‌های ارشد ارتش بر عهده دارد، درباره آتش‌بس واقعی مذاکره نخواهد کرد بلکه مکانیزم‌های آتی احتمالی را آماده می‌کند.

اوان مارکز مذاکره‌کننده ارشد فارک نیز گفت که ایجاد این کمیسیون فرعی بدان معناست که برای اولین بار اعضای فعال دو طرف از نیروهای مسلح دور یک میز نشسته‌اند تا مذاکرات برابر داشته باشند. از زمانی که نیروهای مسلح انقلابی کلمبیا (فارک) در دهه 1960 تاسیس شده است، درگیری‌های کلمبیا باعث مرگ 220 هزار تن شده و بیش از پنج میلیون تن را آواره کرده است.

مذاکرات تاکنون در سه مرحله از جمله اصلاحات ارضی، مشارکت سیاسی شورشیان در سیاست کلمبیا و محدود کردن قاچاق مواد مخدر پیشرفت داشته است.

انتهای پیام

کد N459639