وزیر امور خارجه ایتالیا تاکید کرد

لزوم برقراری توازن منطقه‌ای در خاورمیانه با حضور ایران

ايران,عراق,داعش,ایتالیا

وزیر امور خارجه ایتالیا بر لزوم برقراری یک توازن منطقه‌ای جدید در خاورمیانه با همکاری تمام بازیگران اصلی به ویژه ایران تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، فدریکا موگرینی، وزیر امور خارجه ایتالیا در گفت‌وگوی اختصاصی با روزنامه ری‌ پابلیکا اظهار کرد: ما هم‌اکنون در حال همکاری با تمام قدرت‌های منطقه‌ای در خاورمیانه از ایران گرفته تا ترکیه و کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس هستیم.

وزیر امور خارجه ایتالیا افزود: ایتالیا در حال حاضر بر روی یک چشم‌انداز گسترده‌تر تمرکز کرده که بر اساس تشکیل یک توازن منطقه‌ای در خاورمیانه با حضور تمام بازیگران مهم بنا شده است.

وی همچنین گفت: ایتالیا همچنین در اروپا نیز به دلیل روابط خوبی که با بازیگران اصلی این منطقه دارد نقشی مهم ایفا می‌کند. اکنون اولویت توقف دولت اسلامی عراق و شام (داعش) و حمایت از غیرنظامیان در کنار تلاش‌های دیپلماتیک است.

موگرینی تاکید کرد که اکنون زمان آن است که اروپا مسئولیت‌پذیر باشد و به عنوان یک رهبر در جهان عمل کند.

وزیر امور خارجه ایتالیا همچنین در پاسخ به این سوال که آیا تهران و رم در مورد گسترش پیشرفت مسائل منطقه‌ای رایزنی‌هایی داشته‌اند؟ گفت: من با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در مورد مسائل منطقه‌ای متعددی گفت‌وگو کرده‌ام.

وی یادآور شد: وزیر امور خارجه ایران قرار است در ماه سپتامبر به رم سفر کند.

بر اساس گزارش شبکه خبری پرس‌تی‌وی، وزرای امور خارجه ایران و ایتالیا در دوازدهم اوت در گفت‌وگویی تلفنی بر لزوم مقابله با نیروهای داعش که هم‌اکنون در عراق و بخش‌های سوریه مرتکب قتل و غارت می‌شوند تاکید کردند.

عراق از اوایل ماه ژوئن تاکنون در پی پیشروی‌های دولت اسلامی عراق و شام با خشونت‌های زیادی از سوی نیروهای این گروه تروریستی مواجه بوده است. این وضعیت در هفته‌های اخیر به دنبال رسیدن نیروهای این گروه به شهرهای شمال عراق رو به وخامت رفته است و آنها موجب شدند تا مردم این شهرها برای فرار از خشونت خانه‌های خود را ترک کنند.

انتهای پیام

کد N459526