/کلام روز/

بهترین دارایی چیست؟

امام علي ع ,امام صادق ع ,پيامبر اكرم ص

در دنیای امروز کسب مال برای افراد از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و شاید برخی از افراد برای این‌که بتوانند مالی کسب کنند کارهای مثبت و منفی زیادی انجام می‌دهند.

به گزارش خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، جمع‌آوری مال آثار مثبت و منفی زیادی دارد که باید سعی کرد گریبانگیر آثار منفی آن نشویم چراکه این غفلت به ضرر دنیا و آخرت تمام می‌شود.

خداوند در آیه 18 سوره لیل می‌فرماید: آن کس که از مال خویش انفاق می‌کند (در نزد خداوند) پاکیزه می‌شود.

امام علی (ع) می‌فرمایند: بهترین مال و دارایی آن است که ذخیره آخرت تو گردد.

مال آثار اجتماعی مثبتی نیز برای انسان دارد که در این رابطه خداوند در آیه 215 سوره بقره می‌فرماید: از تو (ای پیغمبر) می‌پرسند که چه چیزی انفاق کنند، بگو هر مال یا چیز سودمندی انفاق کنید. نخست به پدر و مادر انفاق کنید و خویشاوندان و یتیمان و بینوایان و در راه ماندگان؛ و هر کار نیکی انجام دهید خدا از آن آگاه است و پاداش آن را کامل به شما خواهد داد.

برخی از اموال برای انسان آثار منفی به همراه دارد. در این رابطه خداوند در آیه 37 تا 39 سوره نازعات می‌فرماید: آن کس که طغیان کرد و زندگی (و مال و منال) دنیا را برگزیند همانا جایگاه او دوزخ است.

امام علی (ع) در خصوص آثار منفی مال می‌فرمایند: مال عاقبت کار را تباه می‌کند و بر آرزوها می‌افزاید.

پیامبر (ص) در حدیثی با اشاره به یکی از آثار اجتماعی منفی مال می‌فرمایند: پس از خود از سه چیز بر مسلمانان بیم دارم: قرآن را بر خلاف آن‌چه هست تأویل کنند؛ یا از اشتباه عالم پیروی کنند؛ یا مال و دارایی فراوانی به دست آورند، تا جایی که سرکش شوند و (توانگران از بسیاری ناز و نعمت) خود را گم کنند.(سپاس نعمت ندارند و اسراف کنند و حق حق‌مداران را به آنها نرسانند).

امام علی (ع) در حدیث دیگری می‌فرمایند: من سرکرده مومنانم و مال سرکرده فاجران.

منبع:

سوره لیل، آیه 18

غررالحکم / 111

سوره بقره، آیه 215

نازعات آیه 37-39

غررالحکم /33

خصال 1/164

نهج‌البلاغه/1236؛ «عبده» 3/229

منبع:

الحیات، محمدرضا حکیمی

انتهای پیام

کد N459295