اوکراین خواستار محکومیت جهانی ورود کامیون های روسی به خاک این کشور شد

وسیه

مسکو - ایرنا - وزارت امور خارجه اوکراین روز جمعه با انتشار بیانیه ای خواستار محکومیت جهانی ورود کامیونهای روسی به خاک این کشور شد.

به گزارش ایرنا به نقل از ریانووستی در این بیانیه گفته شده است: ورود کامیونهای روسی کاروان به اصطلاح کمک رسانی روسیه به خاک اوکراین نقض قوانین و معیارهای بین المللی و اصل عدم مداخله در امور داخلی کشورها بوده و محکوم است.

در همین حال اوکراین در این بیانیه وعده داده است که کامیون های کاروان روسیه را بمباران نکند.

والنتین نالیوایچنکو رییس سازمان امنیت اوکراین هم امروز حرکت کاروان کمک های انسانی روسیه به ساکنان شرق اوکراین در خاک این کشور را تجاوز نظامی خواند.

بنابه گزارش خبرگزاری دولتی اونیان اوکراین، والنتین نالیوایچنکو روز جمعه در مورد ورود کامیونهای روسی به خاک اوکراین گفت: این اقدام روسیه را تهاجم مستقیم می دانیم که به طور بی شرمانه تحت پوشش کمیته بین المللی صلیب سرخ انجام گرفت.

وی در مورد کامیونهای حامل کمک های انسانی روسیه گفت: این کامیونها نظامی هستند و راننده های کامیونها نیز پرسنل نظامی دارای مدارک جعلی برای سرپوش گذاشتن بر ماموریت خود هستند.

به گزارش رسانه های روسی، تا حوالی ظهر امروز یکصد دستگاه کامیون وزارت موقعیت های اضطراری روسیه حامل کمک های انسانی این کشور به ساکنان مناطق شرق اوکراین از مرز این کشور عبور کرده و به سوی شهر لوهانسک حرکت می کنند.

رییس سازمان امنیت اوکراین گفت: راننده های این کامیونها نظامیان خدمه توپخانه، تانک و تسلیحات زرهی هستند که آموزش های ویژه دیده اند.

وی اضافه کرد: کامیونهای روسی کاروان کمک رسانی به سادگی می توانند برای انتقال توپ های جنگی استفاده شوند و به همین دلیل آن را علیه ساکنان منطقه می دانیم.

روسیه بیش از 280 کامیون حامل حدود 2 هزار تن کمک های انسانی برای توزیع میان ساکنان مناطق شرق اوکراین ارسال کرده است.

اروپام*5*391*518 ** 1597
کد N459195