جنگ بر سر مجسمه ها در ترکیه ادامه دارد

آمریکا اروپا

درگیری های آغاز شده میان هواداران حزب کارگران کردستان (پ‎ک‎ک) و نیروهای امنیتی ترکیه بر سر تخریب مجسمه یکی از بنیانگذاران این حزب، همچنان ادامه دارد به طوریکه در برخی از شهرها معترضان به مجسمه های "کمال آتاتورک" نیز حمله کرده اند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل حریت، خشم هواداران حزب کارگران کردستان از اقدام دولت در برچیدن مجسمه "ماحسن کورکماز" همچنان ادامه دارد به طوریکه در چند شهر ترکیه معترضان به مجسمه های بنیاینگذار ترکیه مدرن حمله کرده اند.

این وضعیت در حالی است که در درگیری های روزهای گذشته یک نفر از معترضان و یک نفر از نظامیان ارتش ترکیه کشته شده اند.

بر اساس این گزارش، مجسمه های کمال آتاتورک در شهرهای هاکاری، باتمان، و ماردین هدف حمله قرار گرفته است. شدت درگیری های در هاکاری به حدی بود که در شب های گذشته مردم مسیرهای منتهی به آن را مسدود کرده و اقدام به روشن کردن آتش کرده اند. در پی این تحولات پلیس شهر هاکاری اقدام به استقرار خودروهای نظامی و ماشین های آب پاش در میدان اصلی این شهر که مجسمه آتاتورک در آن قرار دارد کرده است.

این درگیری ها به دلیل اقدام نیروهای امنیتی برای از میان برداشتن مجسمه "محسن (ماحسن)کورکماز" یکی از بنیانگذاران پ ک ک آغاز شده و همانطور که اشاره شد در نتیجه آن تا کنون دو نفر کشته و دو نفر دیگر نیز زخمی شده اند.

روز 27 مرداد دادگاه دیاربکر حکم به تخریب این مجسمه در منطقه "لیک" استان دیاربکر داد. این تصمیم دادگاه در پی درخواستی بود که فرماندار دیاربکر در این رابطه مطرح کرده بود. هر ساله مراسمی در محل مجسمه محسن کورکماز برگزار می شود اما مقامات ترکیه این مراسم را علیه امنیت ملی کشورشان می دانند. لازم به ذکر است کورکماز در سال 1986 در درگیری با نیروهای امنیتی ترکیه کشته شد.

پ ک ک برای کسب استقلال از ترکیه، به مدت 30 سال دست به مبارزه مسلحانه زد، اما در سال گذشته قرارداد صلحی میان دولت و این حزب که از سوی آمریکا و اروپا در فهرست گروه های تروریستی قرار گرفته است امضا شد.