برگزاری تظاهرات ضد پاکستانی در دهلی نو

هند,پاکستان

دهلی نو - ایرنا - یک سازمان غیر دولتی هند روز جمعه در دهلی نو علیه دولت پاکستان تظاهرات برگزار کرد.

به گزارش ایرنا، همزمان با شروع دور جدیدی از تنش سیاسی بین دهلی نو و اسلام آباد، گروهی از شهروندان هندی در یک تظاهرات ضد پاکستانی شرکت کرده و خواستار اخراج سفیر این کشور از دهلی نو شدند.

این تظاهرات محدود که درآن هندی ها پرچم پاکستان را به آتش کشیدند دومین اجتماع علیه دولت اسلام آباد طی یک هفته اخیر است.

پیش از این گروهی از مردم هند با اجتماع در مقابل سفارت پاکستان به دعوت سفیر این کشور از رهبران جدایی طلب کشمیری برای گفت وگو اعتراض کردند.

هند دیروز پاکستان را به دلیل سهیم دانستن جدایی طلبان در مساله کشمیر بشدت مورد انتقاد قرار داد و تاکید کرد براساس قرارداد شیملا این مساله باید دو جانبه حل شود.

سید ˈاکبرالدینˈ سخنگوی وزارت امور خارجه هند تاکید کرد هیچ طرف دیگری نباید در مساله کشمیر مداخله داشته باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه هند درباره سخنان تازه ˈعبدالبسیطˈ سفیر پاکستان در دهلی نو در توجیه نشست خود با جدایی طلبان کشمیری، گفت: از سال 1972 که قرارداد شیملا از سوی نخست وزیران دو کشور به امضا رسید، فقط دو طرف در مساله جامو و کشمیر وجود دارند که دولت مرکزی هند و جمهوری اسلامی پاکستان است.

وی با تاکید براینکه این موضوع یکی از اصول روابط دو جانبه هند و پاکستان است، افزود: این مساله در بیانیه سال 1999 لاهور از سوی نواز شریف و واجپایی، نخست وزیران وقت دو کشور بار دیگر مورد تایید قرار گرفت.

این در حالیست که سفیر پاکستان در دهلی نو پس از ملاقات با رهبران جدایی طلب کشمیری گفته که ما اعتقاد داریم روابط با جدایی طلبان کشمیر به حل صلح آمیز مساله کمک می کند و باید با مشارکت همه بخش های درگیر این موضوع حل و فصل شود.

دولت هند روز دوشنبه این هفته به دلیل دعوت سفیر پاکستان از رهبران جدایی طلب کشمیری برای مشورت و گفت وگو، دیدار برنامه ریزی شده معاونان وزرای خارجه دو کشور را لغو کرد.

این دیدار قرار بود با سفر خانم ˈسوجاتا سینگˈ معاون وزیر امور خارجه هند به اسلام آباد در 25 آگوست (سوم شهریور) برگزار شود.

لغو گفت وگوها بین هند و پاکستان طی روزهای اخیر واکنش ها گوناگونی در دو کشور داشته است.

آساق * 1 * 1519*
کد N459037