معاون سازمان اوقاف:

80 درصد از اراضی اختلافی میان اوقاف و منابع‌طبیعی تعیین تکلیف شد

وقف,سازمان اوقاف,منابع طبيعي,اراضي

معاون سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به وجود یک میلیون و 300 هزار هکتار اراضی اختلافی میان اوقاف و منابع طبیعی از حل و فصل 80 درصدی این اختلافات خبر داد.

معاون سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به وجود یک میلیون و 300 هزار هکتار اراضی اختلافی میان اوقاف و منابع طبیعی از حل و فصل 80 درصدی این اختلافات خبر داد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، حجت‌الاسلام محمدمهدی حاتمی اظهار کرد: سالیان سال میان سازمان اوقاف و امور خیریه و سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، اختلافاتی بر سر اراضی وجود داشته و متاسفانه قوانین موجود در این خصوص را تعیین تکلیف نمی‌کرد.

وی تصریح کرد: اما بحمدالله امضای تفاهم نامه فی مابین ادارات مذکور، موجب حل اختلافات و ایجاد دستورالعملی منسجم و قانونمند می‌شود.

معاون اوقافی، حقوقی و امور مجلس سازمان اوقاف و امور خیریه ادامه داد: با گذر زمان بسیاری از افراد سودجو و موقوفه‌خواران درصدد تصرف انفال و موقوفات بودند، اما با ایجاد این تفاهم‌نامه و تشکیل کارگروه‌های مرتبط در سطح ملی، استانی و شهرستانی راه بسیاری از سوء‌استفاده‌ها بسته و امکان تصرف اراضی ملی و موقوفات گرفته شد.

وی افزود: این اقدام در اصل به منظور حفظ و احیای موقوفات و نیز حفظ انفال که هر دو جزیی از شئونات ولی فقیه می‌باشد، شکل گرفته است.

حاتمی خاطرنشان کرد: در واقع ایجاد تفاهم‌نامه فی مابین دو دستگاه اجرایی نوعی نگارش قانون و اجرای دستورالعمل در چارچوب قوانین شرعی و قانونی است.

وی متذکر شد: با تشکیل کارگروه‌های مختلف در سطح کشور موارد اختلافی قابل توجهی حل و فصل شده است.

معاون اوقافی، حقوقی و امور مجلس سازمان اوقاف و امور خیریه بیان کرد: براساس برآوردهای اولیه صورت گرفته تاکنون بالغ بر یک میلیون و 300هزار هکتار اراضی اختلافی در کشور وجود دارد و از این مقدار بیش از 80 درصد پرونده‌های مذکور به نتیجه رسیده و رفع اختلاف شده است.

وی متذکر شد: طبق بررسی‌های انجام شده؛ استان‌های فارس، خوزستان، تهران و اصفهان بیشترین اختلافات حقوقی اراضی را به خود اختصاص داده‌اند.

حاتمی علل وجود پرونده‌های اختلافی در استان‌ها را داشتن وسعت اراضی و موقعیت جغرافیایی آن استان و انفال و اعتقادات مذهبی دینی آن خطه عنوان کرد و گفت: استان‌های مختلف به میزان شرایط مذکور دارای تعدد موارد اختلافی متفاوتی می‌باشند و بیشترین پرونده را در سطح کشور استان فارس به خود اختصاص داده است.

وی عنوان کرد: ایجاد تفاهم نامه فی مابین ادارات اوقاف و امور خیریه و منابع طبیعی و آبخیزداری اتفاق بزرگی است، چراکه با این طرح کلیه موقوفات و انفال احیا، شناسایی و تثبیت می‌شوند.

وی در ادامه گفت: این تفاهم نامه در اصل یک تفاهم‌نامه سه جانبه است که ادارات مذکور پس از حل اختلافات موجود با مراجعه به اداره ثبت اسناد و املاک، اراضی و یا موقوفات خود را سنددار کرده و موجبات تعرض سودجویان را مختل نموده‌اند.

انتهای پیام

کد N458493