تلاش گسترده نهادهای فرهنگی در برگزاری باشکوه جشن‌های دهه کرامت

امام رضا ع ,حضرت معصومه س ,ذي‌القعده,جشنواره امام رضا ع ,دهه كرامت

در آستانه فرارسیدن دهه کرامت دستگاه‌ها و نهادهای مختلف برای برگزاری باشکوه‌تر جشن‌های این ایام برنامه‌های گسترده‌ای تدارک دیده‌اند.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، برنامه برخی از دستگاه‌ها و نهادها در ایام دهه کرامت به شرح زیر است:

برگزاری جشن‌های دهه کرامت در ۲هزار امامزاده کشور

نماینده سازمان اوقاف و امور خیریه کشور در شورای هماهنگی جشن های مردمی دهه کرامت با بیان اینکه در یک هزار و ۵۵۰ امامزاده کشور نمایشگاه دهه کرامت برپا می‌شود، گفت: جشن‌های دهه کرامت در نزدیک به ۲ هزار امامزاده و بقعه متبرکه در نقاط مختلف برگزار می‌شود.

حجت‌الاسلام موسوی، با اعلام برنامه‌های این سازمان در دهه کرامت گفت: با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی روز پنجم ذی‌القعده به‌عنوان روز تکریم امامزادگان، نامگذاری شده است و از سال‌های گذشته همایش‌های امامزادگان در استان‌ها و شهرستان‌های مختلف کشور برگزار می‌شود از همین رو کنگره محمد هلال بن علی(ع) در کاشان و در دهه کرامت و کنگره ملی «حضرت بی‌بی حکیمه» در شهرستان گچساران استان کهگیلویه و بویراحمد در دهه ولایت برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه در یک هزار و 550 امامزاده کشور نمایشگاه دهه کرامت برگزار می‌شود، گفت: جشن‌های دهه کرامت در نزدیک به 2 هزار امامزاده و بقعه متبرکه در نقاط مختلف برگزار می‌شود.

موسوی یکی از اقدامات مورد توجه این سازمان را راه‌اندازی پرتال جامع امامزادگان و بقاع متبرکه نام برد و افزود: در کل کشور حدود 8 هزار و 51 بقعه امامزاده داریم، اما اگر مردم بخواهند اطلاعاتی از این امامزادگان داشته باشند در یک مجموعه پرتال و کتابی جمع‌آوری نشده است که بعد از تلاشی که در چهار سال گذشته صورت گرفت، در حال حاضر این پرتال آماده شد و اطلاعات تمام امامزادگان در آن قرار گرفت.

نماینده سازمان اوقاف و امور خیریه در شورای هماهنگی جشن‌های دهه کرامت همچنین گفت: در ایام دهه کرامت کتاب «قطب فرهنگی شدن بقاع متبرکه» برای هر امامزاده‌ای آماده می‌شود که حرکت‌های فرهنگی و عمرانی امامزادگان براساس این کتاب رخ می‌دهد.

حضور فعال صدا وسیما در برنامه‌های دهه کرامت مساجد

مدیر اطلاع رسانی روابط عمومی صدا وسیما با اشاره به فعالیت‌های این سازمان در طول دهه کرامت اظهار کرد: برنامه‌های

برخی مساجد در دهه کرامت از سوی صدا وسیما پخش می‌شود.

سیدهادی شریف‌زاده با اشاره به برنامه‌های صدا وسیما در طول دهه کرامت گفت: طبق روال سال‌های گذشته رسانه ملی در دهه کرامت برنامه‌های ویژه‌ای را برای پخش در شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی تدارک دیده است.

وی ادامه داد: امسال طبق تصمیماتی که برای گسترش تبلیغات این دهه مکرم اتخاذ شده است، نمایندگانی از سه مرکز استانی صدا و سیما و تهران که بیشترین برنامه‌های این دهه در آنها برگزار می‌شود در ستاد اجرایی دهه کرامت حضور می‌یابند تا پوشش برنامه‌های این دهه را منسجم‌تر پی بگیرند. بر این اساس نمایندگانی از مراکز صداو سیما در شیراز، قم، مشهد و تهران در ستاد برگزاری این دهه حضور می‌یابند تا با حجت‌الاسلام سلیمانی دبیر این ستاد همکاری کنند.

مدیر اطلاع رسانی و روابط عمومی سازمان صدا و سیما، گفت: این همکاری شامل مواردی از جمله اعلام برنامه‌های مختلف دهه کرامت، پوشش جشنواره‌ها و همایش‌های مربوط به این دهه، تولید و پخش تیزرهای تبلیغی، پوشش برخی مراسم و جشن‌های مردمی در کشور، تدارک برای ارتباط های مستقیم از محل برگزاری برنامه‌های دهه کرامت در نقاط مختلف کشور و ارتباط زنده با حرمین شریف در مشهد، قم و شیراز در روزهای خجسته میلاد در دهه کرامت خواهد بود.

شریف‌زاده با اشاره به رویکرد سازمان صدا و سیما در حوزه برنامه‌های معارف اظهار کرد: سازمان صدا وسیما همواره از فرصت پخش برنامه‌های مناسبتی برای انتقال پیام‌های معارفی و اخلاقی به مخاطب خودبهره برده است، بنابراین در بحث دهه کرامت که ویژه گرامیداشت ولادت امام رضا (ع) و کریمه اهل بیت است برنامه‌هایی با موضوع بررسی زندگانی و تبیین شخصیت آن بزرگواران از رسانه ملی پخش خواهد شد.

مدیر اطلاع رسانی سازمان صدا و سیما گفت: سازمان صدا وسیما در سیر برنامه‌های معارفی از حضور علما، اساتید و کارشناسان مختلفی بهره برده و تلاش دارد رویکرد ویژه‌ای را نسبت به این ایام داشته باشد.

وی ادامه داد: همچنین شبکه‌های استانی و شبکه تهران نیز برنامه‌های ویژه برخی مساجد در بزرگداشت دهه کرامت را به روال سال‌های گذشته پوشش می‌دهند.

برگزاری جشن‌های دهه کرامت با مشارکت کانون‌های مساجد در سطح بوستان‌ها

جشن‌های دهه کرامت در سطح بوستان‌ها و فرهنگسراهای تهران با مشارکت کانون‌های مساجد همزمان با دهه کرامت برگزار می‌شود.

هادی آشتیانی، نماینده سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در شورای هماهنگی جشن‌های مردمی دهه کرامت، در تشریح برنامه‌های این سازمان در دهه کرامت گفت: سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران جشن‌های متنوعی در راستای بزرگداشت دهه کرامت برگزار می‌کند. مهمترین برنامه‌های جشنی که از سوی این سازمان در طول دهه کرامت تدارک دیده شده است جشن‌های هشت شبه‌ای است که در هشت منطقه تهران (هر شب یک منطقه) برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: این جشن‌ها با حضور خدام امام رضا(ع) و هنرمندان برگزار می‌شود و تلاش ما این است که محیط شاد و مناسبی را برای مخاطبان در راستای گرامیداشت دهه کرامت ایجاد کنیم.

آشتیانی با اشاره به برنامه‌های فرهنگسرای تهران در طول دهه کرامت اظهار کرد: در روز ولادت حضرت معصومه(س) جشن ویژه دختران و جشن میلاد کریمه اهل بیت را در فرهنگسراها برگزار می‌کنیم. همچنین همزمان مادران و دختران برگزیده که از مخاطبان فعال فرهنگسراها بودند به مشهد مقدس اعزام می‌شوند.

نماینده سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در شورای هماهنگی جشن‌های مردمی دهه کرامت در ادامه برگزاری جشن «مهربانی»، در فرهنگسراهایی چون «بهمن»، «بهاران»، «اخلاق»، «مهر»، «آفتاب»، اشراق»، «خاوران»، «رویش»، «فردوس»،« ولا» و همچنین جشنواره «سروش مهربانی» را از دیگر برنامه‌های سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در طول ایام دهه کرامت عنوان کرد.

رئیس فرهنگسرای «ولا»، برگزاری جشن «آشنای غریب» در فرهنگسرای «فردوس» در روز ولادت امام رضا(ع)، برگزاری برنامه «نور هشتم» در فرهنگسرای «رویش» ویژه شهروندان منطقه 9 تهران، جشن «کرامت گوهر رحمت» در فرهنگسرای «کار» را از دیگر برنامه‌هایی دانست که در راستای گرامیداشت دهه کرامت در فرهنگسراهای سطح تهران برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: همچنین اجرای سرود با موضوع «دهه کرامت» در منطقه 20 تهران، برگزاری برنامه‌های متعددی اعم از اجرای نمایش، سخنرانی، برپایی غرفه‌های فرهنگی به صورت ایستگاهی و نمایشگاهی و نیز برپایی غرفه‌هایی با هدف ترویج کمک به همنوعان ویژه خیریه‌های مجوزدار در سطح شش بوستان شهر تهران را به عنوان بخش دیگری از فعالیت‌های سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در دهه کرامت عنوان کرد.

آشتیانی در ادامه اجرای نمایشی تحت عنوان «شن» کار گروه فرهنگی هنری «باران» را از جمله برنامه‌های نمایشی در راستای گرامیداشت دهه کرامت دانست که در یکی از فرهنگسراهای تهران برگزار می‌شود.

وی افزود: در این میان یک سری از جشن‌های دهه کرامت با همکاری کانون‌های فرهنگی مساجد کشور برگزار می‌شود که قطعا یاری این کانون‌ها در سیر برگزاری این جشن‌ها فضای معنوی این برنامه‌ها را ارتقا می‌بخشد.

نماینده سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در شورای هماهنگی جشن‌های مردمی دهه کرامت ادامه داد: همچنین بناست با مشارکت سازمان صدا و سیما در جشن‌های ویژه شب‌های دهه کرامت به صورت برنامه زنده یا تولیدی از یکی از شبکه‌های تلویزیون پخش شود.

رئیس فرهنگسرای «ولاء» تصریح کرد: با توجه به اینکه شعار سازمان فرهنگی هنری شهرداری «تهران، شهر مهربانی» است در نتیجه برنامه‌های با عنوان «امام رضا، امام مهربانی» با هدف بهره گیری از الگوی سبک زندگی رضوی در روز 12 شهریور ماه برگزار می‌شود.

انتهای پیام

کد N458146