مرتضی نبوی:احمدی نژاد ابتدا رادیکال بود،اما این اواخرخواست با امریکا مذاکره کندکه آنها تحویل نگرفتند

ایران و آمریکا,مرتضی نبوی,دولت اصلاحات سید محمد خاتمی ,دولت دهم,محمود احمدی‌ نژاد,اکبر هاشمی رفسنجانی

مرتضی نبوی در باره رفتار دولت امریکا با دولتهای هاشمی،خاتمی و احمدی نژاد به خبرگزاری فارس گفت:

آمریکایی‌ها یک زمانی می‌خواستند وانمود کنند که مثلا آقای هاشمی در کسوت رئیس‌جمهور، مواضع متفاوتی با رهبری انقلاب دارد و سعی می‌کنند این تفاوتها را برجسته کنند اما بعد از مدتی متوجه می‌شوند که از این طریق نمی‌توان ادامه داد چون ابتکار عمل در نظام دست ولایت فقیه است. بنابر این به تخریب آقای هاشمی و فشار آوردن به او روی آوردند و برای همین بود که مثلا کاهش قیمت نفت را در دستور کار قرار دادند.

بعد به دوره آقای خاتمی که می‌رسیم، شاید اینطور تصور می‌شد که می‌توان از در گفت‌وگو و با یک گفتمان نرمتر و تعریف و تمجید از آمریکایی‌ها، مسئله را حل کرد، اما در همین دوره است که ایران از طرف آمریکایی ها لقب «محور شررات» می‌گیرد.

حالا ممکن بود کسانی بگوید که دولت آمریکا عوض شده و بوش بر سر کار آمده بود ولی در دوره دموکرات‌ها هم علی‌رغم علامت‌هایی که آقای خاتمی می‌داد، آنها به هیچ‌وجه حاضر نمی‌شوند تحریم‌ها را کاهش دهند و حتی خود آقای کلینتون نیز پای تمدید تحریم‌ها را امضا کرد و هیچ تخفیفی قائل نشد. این مشخص می‌کند که موضع آمریکایی‌ها با تغییر موضع رؤسای جمهور ما تغییر نمی‌کند.

در دوره آقای احمدی‌نژاد هم اگرچه ایشان در ابتدا مواضع انقلابی و رادیکالی اتخاذ کرد، ولی در دوره دوم ریاست جمهوری، در جهت انجام مذاکره و گفت‌وگو البته با شیوه خاص خود تلاش کرد اما آمریکایی‌ها به هیچ وجه تحویل نمی‌گیرند و حتی برخوردشان را تشدید هم می‌کنند.

 

1717

 

کد N458139