ایران بر تلاش بیشتر جامعه بین المللی برای جلوگیری از بروز جنگ ها تاکید کرد

رای امنیت, ایران

رایزن نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در نشست آزاد شورای امنیت سازمان ملل گفت که کشور های جهان بایستی بجای صرف هزینه های سنگین برای ترمیم خرابی های جنگ، تلاش خود را برای جلوگیری از این جنگ ها کنند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد امروز جلسه بحث ازاد با عنوان ˈحفظ صلح و امنیت بین ا لمللی : پیشگیری از جنگˈ را برگزار کرد .

در این نشست که به ابتکار نماینده دائم انگلیس و رییس دوره ای شورای امنیت برگزار شد؛ بان کی مون دبیر کل و ناوی پیلای کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد نیز شرکت داشتند و علاوه بر 15 کشور عضو شورای امنیت مجموعا 59 کشور دیگر در این بحث مشارکت داشتند .

جواد صفایی رایزن نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در جلسه امروز شورای امنیت به نمایندگی از سوی جنبش عدم تعهد مواضع کشورهای عضو این جنبش در مورد پیشگیری از جنگ را تبیین نمود.

نماینده کشورمان در سخنان خود با اشاره به هزینه های سنگین جانی و مالی ناشی از جنگ ها و درگیری های مسلحانه، بر ضرورت تدابیر پیشگیرانه قبل از بروز درگیری ها تاکید کرد و افزود که جامعه بین المللی بایستی بجای صرف هزنیه های هنگفت برای مقابله با پی آمد های جنگ تدابیری برای پیشگیری از بروز جنگ ها بیندیشد.

وی گفت که کشورهای عضو جنبش عدم تعهد معتقدند پیشگیری باید در چارچوب اصول و اهداف منشورسازمان ملل متحد و احترام به حق حاکمیت ملی کشورها صورت پذیرد و مناسب ترین ابزار پیشگیری از جنگ و درگیری را باید در فصل ششم منشور در مورد حل و فصل مسالمت امیز اختلافات جست.

صفایی گفت: اقدامات پیشگیرانه باید همه جانبه و با تاکید بر ریشه های تنش ها در جوامع انجام شود و اینکه از نظر جنبش عدم تعهد مفاهیمی چون توسعه اجتماعی و اقتصادی ؛ حفظ محیط زیست ؛ حقوق بشر ، صلح و امنیت و حکومت قانون همه به هم وابسته اند و برای توفیق در طراحی اقدامات پیشگیرانه باید همه این جوانب بصورت همزمان مورد توجه قرار گیرند .
کد N458110