حمله به تانکرهای ناتو در پاکستان دو کشته برجای گذاشت

ناتو شبه نظامیان طالبان

اسلام آباد - ایرنا - حمله روز پنجشنبه شبه نظامیان به تانکرهای حامل سوخت نیروهای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در منطقه قبیله ای ˈخیبرˈ در شمال غرب پاکستان، دو کشته برجای گذاشت.

به گزارش ایرنا، مقامات امنیتی پاکستان اعلام کردند که تروریست ها با شلیک موشک های ˈآر پی جی هفتˈ و تیراندازی، کاروان تانکرهای نفتی نیروهای ناتو را در حوالی بخش ˈسرقمرˈ این منطقه قبیله ای مورد هدف قرار داده و دو تانکر را نیز به آتش کشیدند.

در این حمله دو نفر از رانندگان این تانکرها کشته شدند.

تاکنون هیچ گروهی مسوولیت این حمله را بر عهده نگرفته است. اما معمولا این گونه حملات به خودروهای ناتو توسط شبه نظامیان تحریک طالبان (TTP) صورت می گیرد.

حملات شبه نظامیان به خودروهای تدارکاتی نیروهای ناتو در مناطق قبایلی پاکستان درحالی انجام می شود که نیروهای نظامی خارجی به رهبری آمریکا قرار است تا پایان سال 2014 از افغانستان خارج شوند.

حرکت خودروهای تدارکاتی ناتو به افغانستان از طریق پایانه مرزی ˈتورخمˈ در شمال غرب پاکستان پس از 3 ماه توقف به علت اعتراض ها و تحصن هواداران حزب تحریک انصاف که حزب حاکم در ایالت خیبر پاکستان است، اسفند 92 دوباره از سرگرفته شد.

حامیان حزب ˈتحریک انصافˈ و حزب ˈجماعت اسلامیˈ که از احزاب ائتلافی دولت ایالت خیبرپختونخوا در شمال غرب پاکستان هستند، به مدت 96 روز اجازه حرکت خودروهای ناتو را در اعتراض به تداوم حملات موشکی هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا به مناطق قبایلی پاکستان به سوی مرز تورخم در شمال غرب این کشور برای ورود به خاک افغانستان ندادند.

مسیر عبور این کامیون ها که حامل تجهیزات و تدارکات برای نیروهای ˈناتوˈ در افغانستان بود، 7 ماه در اعتراض به کشته شدن 24 سرباز پاکستانی در آذر 90 در جریان حملات هوایی آمریکا به یک پاسگاه مرزی این کشور مسدود شده بود.

دولت پاکستان سوم ژوئیه 2013 (13تیر 1391) درپی عذرخواهی ˈهیلاری کلینتونˈ وزیر وقت امور خارجه آمریکا به خاطر کشته شدن نظامیان پاکستانی، اقدام به بازگشایی مسیر عبور کاروان های ناتو کرد.

آساق**272**274**1723** 1337
کد N457418