ابراز خشنودی بان کی- مون از انهدام اجزای سلاح شیمیایی سوریه

سوریه,ریانووستی

تهران - ایرنا- بان کی- مون،دبیرکل سازمان ملل متحد از انهدام کامل اجزای بسیار خطرناک سلاح های شیمیایی سوریه ابراز خشنودی کرد.

به گزارش بخش فرانسوی زبان خبرگزاری نووستی، استفان دوجاریک، سخنگوی دبیر کل سازمان ملل گفت:بان کی - مون معتقد است انهدام نهایی و قطعی مواد شیمیایی بسیار خطرناک یک پیروزی بزرگ برای جامعه جهانی است.

به گفته این مقام سازمان ملل، بان کی - مون همچنین از دولت سوریه خواسته است تمامی سایت هایی که در ساخت تسلیحات شیمیایی بکار گرفته می شود را نابود کند.

بنابراین گزارش،دریاسالارˈجان کربیˈ،سخنگوی وزارت دفاع آمریکا دیروز سه شنبه اعلام کرده بود که خدمه ناو آمریکایی ˈ کپ رایˈ خنثی بودن مواد بسیار خطرناکی که برای ساخت سلاح شیمیایی بکار می رود را تایید کردند.

پنتاگون سه شنبه گذشته اعلام کرده بود که یک کشتی امریکا با تجهیزات خاص به خنثی سازی هر 600 تن از خطرناک ترین اجزای سلاح های شیمیایی سوریه که طی سال جاری برای جلوگیری از عملی شدن تهدید به حملات هوایی تحویل داده شد، پایان داده است.

پنتاگون اضافه کرده بود که کشتی ˈ کیپ ری ˈ مجهز به سیستم قابل استقرار میدانی هیدرو لایسیس توسعه یافته در امریکا توانسته است 5/581 تن دی. اف یک ماده شیمیایی زمینه ساز گاز سارین و 8/19 تن اچ .دی یکی از مشتقات گاز خردل را در حالت شناور در دریای مدیترانه بی اثر سازد.

یک سخنگوی پنتاگون گفت: این کشتی نیروی دریایی طی دو هفته آینده به فنلاند و آلمان سفر خواهد کرد تا بار حاصل از عملیات خنثی سازی خود را خالی کرده تا به عنوان یک پسماند هسته ای برای ایمنی بیشتر با آن برخورد شود.

به گفته پنتاگون ، این نخستین بار است که اجزای سلاحهای شیمیایی در دریا خنثی می شوند.

دمشق سپتامبر گذشته با پیشنهاد روسیه برای تحویل سلاح های شیمیایی اش با هدف جلوگیری از عملی شدن تهدید امریکا و فرانسه به حمله هوایی موافقت کرد.

شماری از کشورها در برچیدن زرادخانه های شیمیایی سوریه مشارکت دارند اما امریکا به دلیل توسعه اخیر نوعی از سیستم هیدرولایسیس متحرک با هدف خنثی سازی سلاحهای شمیایی برای از بین بردن بدترین اجزای این نوع سلاحها انتخاب شد.

به گفته مرکز شیمیایی و میکروبی ˈ اج وود ˈ متعلق به ارتش امریکا ، این سیستم برای خنثی سازی بخش اعظم عوامل جنگ افزار شیمیایی از مواد و ترکیبات دیگری چون سدیم هیدرواکسید و سدیم هیپوکلراید استفاده می کند .

رسانام**1502**1547
کد N456961