سازمان ملل از ورود محموله های کمکی و ادامه همزمان خشونت ها در عراق خبر داد

کمک

نیویورک –ایرنا- دو نفر از مسئولین ارشد سازمان ملل روز چهارشنبه ضمن اعلام خبر ورود یک هواپیمای حامل 100 هزار کیلوگرم کمک های انساندوستانه به شهر اربیل در کردستان عراق ، در مورد قتل ها و آدم ربایی های اخیر و و نیز تهدید و ارعاب اقلیت سنی در جنوب این کشور ابراز نگرانی شدید کردند.

ˈنیکلولای ملادنوفˈ نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل درعراق دربیانیه ای که روزچهارشنبه منتشر ساخت بااعلام این خبر که بزرگترین محموله کمک های انساندوستانه سازمان ملل وارد اربیل شده است،موج تازه قتل ها و آدم ربایی ها در نقاط مختلف استان بصره را مایه نگرانی شدید خواند.

وی افزود از 23 ماه ژوئن امسال تاکنون 19 نفر از شهروندان سنی این کشور کشته شده و19 نفر دیگر از آن ها درجریان قتل ها و آدم ربایی های هدفمند بشدت مجروح شده اند.

نماینده بان کی مون در بیانیه امروز خود اشاره کرد با بالاگرفتن موج تهدید و ارعاب نسبت به مردم سنی این منطقه بسیاری از شهروندان سنی بصره وادار به ترک خانه و کاشانه خود و کوچ به سایر نقاط کشور شده اند.

در مورد محموله کمک های انساندوستانه سازمان ملل انتونیو گوترس سرپرست کمیته پناهندگان سازمان ملل در عراق این محموله را با حجمی معادل یکصد هزار کیلوگرم بزرگترین محموله این گونه کمک ها در دهه اخیر دانست.

به گفته گوترس کمک های مذکور که با یک هواپیمای جت 747 و از طریق امان پایتخت کشور اردن به این منطقه ارسال شده شامل 3 هزار 300 چادر، 20 هزار رو انداز پلاستیکی ، 18 هزار و 500 بسته مایحتاج اشپزخانه و 16 هزار 500 قوطی کنسرو می شود .

وی این محموله را نخستین محموله از مجموعه کمک های برنامه ریزی شده برای ارسال به عراق ذکر کرد و یاد آور شد که نهاد مذکور در نظر دارد تا پایان ماه اوت بالغ بر 2 هزار 410 هزار کیلوگرم کمک های مورد نیاز آوارگان عراقی را به این مناطق ارسال نماید.

اروپام-4-541/1547
کد N456960