تحلیل جدید استاد دانشگاه هاروارد از سیاست خارجی اوباما

فارین پالیسی

تهران - ایرنا - یک استاد روابط بین الملل در آمریکا در تحلیلی تازه درباره کارنامه سیاست خارجی باراک اوباما ، نوشت: اوباما رئیس جمهوری ضعیف و یاوه سرا نیست ؛ بلکه در جای خود فردی محاسبه گر ، بی عاطفه و قاطع است.

به گزارش ایرنا ، ˈاستیفن والتˈ استاد روابط بین الملل دانشگاه هاروارد در مقاله ای که در پایگاه اینترنتی فارین پالیسی منتشر شده ، نوشت: ممکن است که باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا بیش از آنچه تا کنون شناخته ایم ، حقه باز و بی رحم باشد.

من از بسیاری از تصمیمات اوباما در حوزه سیاست خارجی ناامید شده بودم اما اکنون به این فکر افتاده ام که اوباما ممکن است حتی بیش از من در زمینه سیاست خارجی یک ˈرئالیستˈ باشد.

یکی از نشانه های اولیه این امر در مبارزات انتخاباتی سال 2008 نمایان شد؛ زمانی که از اول سوال شد که فیلم مورد علاقه اش چیست؟ اوباما جواب داد فیلم ˈپدرخواندهˈ ؛ و جالب اینکه دومین فیلم مورد علاقه اش هم ˈپدرخوانده 2ˈ بود. حوادث بعدی نشان داد که چرا او به این فیلم ها علاقه دارد. اوباما زمانی که هیلاری کلینتون را به عنوان وزیر امور خارجه منصوب کرد، به توصیه پدرخوانده عمل کرد که گفته بود:ˈ دوستانت را به خودت نزدیک نگاه دار اما دشمنانت را نزدیکترˈ .

سبک مدیریت اوباما در مقام ریاست جمهوری نیز از بسیاری جهات شبیه کارهای ˈمارلون براندوˈدر نقش ˈدون کورلئونهˈ و ˈآل پاچینوˈ در نقش ˈمایکل کورلئونهˈ است. این شخصیت ها زیاد تهدید نمی کنند و هرگز رجز نمی خوانند و به ندرت صدای خود را بالا می برند اما هنگامی که زمانش فرابرسد ، کار مخالفانشان را با خونسردی یکسره می کنند و اصلا هم برایشان مهم نیست که در این فرایند چه کسانی ممکن است آسیب ببینند.

در نگاه اول ممکن است این رویکرد را در جاهایی مانند اوکراین ، سوریه ، عراق ، افغانستان ، غزه یا شرق آسیا نبینیم. از نگاه برخی صاحبنظران، ناآرامی های مختلف در این مناطق نشانه هایی از این هستند که سیاست خویشتنداری آمریکا ، راه را برای بی ثباتی و حتی هرج و مرج هموار کرده است.

در حقیقت ، از آنجا که آمریکا پیش از این تحولات نیز به اندازه کافی قدرت و امنیت داشته است ، آمریکا چیز زیادی برای به دست آوردن از این اوضاع ندارد. بعلاوه ، بازگشت به این مناطق ناآرام ممکن است که اوضاع را بدتر کند چنانکه ˈایان برمرˈ از ˈگروه اوراسیاˈ گفته است اگر آمریکا سلاح های بیشتری به شورشیان سوریه داده بود، این کار ممکن بود به ظهور یک داعش نیرومندتر منجر شود.

مساله حائز اهمیت دیگر اینکه رویکرد اوباما برای دشمنان مختلف آمریکا مشکل ایجاد می کند.

این تعریف بدی از سیاست خارجی موفق نیست: اگر بتوانید برای دشمنان خود دردسر ایجاد کنید بدون اینکه لازم باشد کار زیادی انجام دهید چرا که نه؟ تنها جنبه ناخوشایند این است که طرف های ثالث بی گناه بخش اعظم هزینه را به دوش می کشند که این امر نیز نشان دهنده این است که رویکرد اوباما بر سیاست محض بدون عاطفه استوار است.

این استاد روابط بین الملل دانشگاه هاروارد در ادامه با توضیحی درباره شرایط اوکراین ، مزیت سیاست اوباما را در این زمینه توضیح داد و گفت که سیاست اوباما موجب شده هزینه ها بر دوش اروپا و ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه بار شود.

نویسنده به سیاست اوباما در برخورد با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی اشاره کرد و نوشت: اوباما اکنون به نتانیاهو اجازه می دهد که هر کاری می خواهد انجام دهد از جمله اینکه غزه را بدون هیچ هدف واقعی در هم بکوبد. و این در حالی است که این اقدامات به مشروعیت اسرائیل لطمه می زنند و ظهور راه حل ˈیک کشورˈ را که بسیاری از اسرائیلی ها با آن مخالفند ، تسریع می کنند. به بیان دیگر ، اوباما بطور فزاینده ای مایل است که شاهد فرو افتادن اسرائیل از پرتگاه باشد هر چند این سیاست متضمن مصائب ساکنان غزه باشد.

در مورد داعش در عراق ، نیز بر خلاف افرادی که تشکیلات سیاست خارجی را در سیطره دارند و تهدیدها را بزرگنمایی می کنند ، اوباما از ظهور داعش هیچ ترسی نشان نداد. اوباما درک کرد که تهدید داعش برای آمریکا نه تهدید بزرگی است و نه قریب الوقوع و راه حل دائمی این مشکل نیازمند تشریک مساعی بازیگران منطقه ای است. به این ترتیب ، اوباما تنها تا آن اندازه اقدام کرده که به کردها و دولت عراق فرصت بدهد تا خودشان مشکل را مهار کنند.

اوباما نه تنها آمریکا را از افتادن به سرازیری دور نگاه داشت بلکه سیاست او همچنین عراقی ها را متقاعد کرد که خود را از نوری مالکی نخست وزیر تفرقه ساز خلاص کنند و نخست وزیری انتخاب کنند که ممکن است مدیریت بهتری داشته باشد.

حتی عناصری از این رویکرد اوباما را در نحوه برخورد اوباما با چین نیز می توان مشاهده کرد.

این استاد روابط بین المللی دانشگاه هاروارد در پایان نوشت: به تدریج به این درک می رسم که اوباما موقعیت بین المللی آمریکا را بهتر از منتقدان جمهوریخواه خود درک می کند و جایگاه افکار عمومی در باره این مسائل را نیز بهتر می شناسد.

رسانام**1078**1547
کد N456957