احضار سفیر فیلیپین به وزارت امور خارجه

سیاست خارجی

معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت خارجه صبح امروز 29 مرداد ماه در ارتباط با مرگ مشکوک آقای پرویز خاکی ، ایرانی در بند در مانیل، ادوارد منز سفیر فیلیپین در جمهوری اسلامی ایران را به وزارت امور خارجه احضار کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر ، ابراهیم رحیم پور معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت خارجه صبح امروز 29 مرداد ماه در ارتباط با مرگ مشکوک آقای پرویز خاکی، ایرانی در بند در مانیل، ادوارد منز سفیر فیلیپین در جمهوری اسلامی ایران را به وزارت امور خارجه احضار کرد.

معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امورخارجه در این دیدار اعتراض شدید کشورمان را به دولت فیلیپین در خصوص رفتار نامناسب و خارج از موازین بین المللی با پرویز خاکی در زندان آن کشور عنوان کرد.

وی تاکیدکرد: در مکاتبات و ملاقات های مقامات کشورمان هشدارهای لازم در مورد بیماریهای مختلف وی گوشزد شده و در سفر اخیر مدیر کل شرق آسیا این موضوع با وزیر امور خارجه فیلیپین نیز مطرح شد. وی صریحا به قصور دولت فیلیپین در این زمینه اشاره نموده و خواستار پاسخ مناسب از مقامات عالیه آن کشور شد. ابراهیم رحیم پور همچنین بر همکاریهای مناسب و انساندوستانه کشورمان در رابطه با اتباع فیلیپینی در ایران اشاره کرد.

سفیر فیلیپین با تسلیت درگذشت تبعه ایرانی اظهار نمود که مراتب با اولویت در دست بررسی بوده و متعاقبا نظر دولت فیلیپین را در اسرع وقت پیگیری و به وزارت امورخارجه اعلام خواهد کرد.

لازم به ذکر است پرویز خاکی به درخواست دولت آمریکا و با هدف استرداد به این کشور توسط مقامات قضائی فیلیپین دستگیر شد. وی یکی دیگر از قربانیان اقدامات ضد حقوق بشری علیه شهروندان ایرانی است که به اتهامات واهی دستگیر و پس از ماهها تحمل بیماریهای سخت در یک بازداشتگاه در مانیل جان سپرد.