در دیدار با سفرای جمهوری اسلامی ایران در کشورهایی آفریقایی صورت گرفت:

تاکید ظریف بر توسعه روابط ایران با آفریقا

سیاست خارجی

جمهوری اسلامی ایران برخلاف برخی طرف‌های خارجی دیگر در تعامل خود با کشورهای آفریقایی بر اصل منافع متقابل پایبند است و آماده ارائه تجربیات و خدمات فنی و مهندسی و دستاوردهای ارزشمند خود در عرصه‌های مختلف به کشورهای آفریقایی است.

وزیر امور خارجه در نشست کاری با گروه سفرای جمهوری اسلامی ایران در کشورهای آفریقایی به تبیین سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در این قاره پرداخت.

به گزارش ایلنا، محمدجواد ظریف در این نشست با اشاره به وجود زمینه‌های فراوان کار و همکاری در قاره آفریقا گفت: باید تلاش نماییم تا نوع روابط‌مان با آفریقا رابطه‌ای عمیق، منطقی و مبتنی بر منافع طرفین و به دور از سطحی‌نگری باشد.

وزیر امور خارجه همچنان آمادگی خود را برای انجام سفرهای متقابل به کشورهای آفریقایی برای پیشبرد و تسریع در روند توسعه همکاری‌ها اعلام کرد.

در این دیدار تعدادی از سفرای کشورمان در حوزه آفریقا دیدگاه‌ها و پیشنهادات خود را در خصوص روند توسعه و گسترش روابط و روند موانع فراروی مسیر توسعه روابط ایران با قاره آفریقا مطرح کردند.

پیش از این نشست نیز مهندس رضا ویسه معاون هماهنگی و نظارت معاون اول رئیس جمهور با حضور در جمع سفرای کشورمان در آفریقا، توسعه همکاری با آفریقا را از اولویت‌های دولت یازدهم برشمرد و بر آمادگی دولت برای فراهم کردن تسهیلات لازم برای حضور فعال شرکت‌ها و بخش‌های خصوصی کشورمان در این قاره تاکید کرد.

وی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران برخلاف برخی طرف‌های خارجی دیگر در تعامل خود با کشورهای آفریقایی بر اصل منافع متقابل پایبند است و آماده ارائه تجربیات و خدمات فنی و مهندسی و دستاوردهای ارزشمند خود در عرصه‌های مختلف به کشورهای آفریقایی است.

حسین امیرعبداللهیان معاون عربی و آفریقایی وزارت امور خارجه نیز در این نشست از تلاش‌ها و حمایت‌های معاونت راهبردی معاون اول رئیس جمهور از ستاد آفریقا قدردانی کرد.

وی آفریقا را قاره فرصت‌ها توصیف کرد و بر آمادگی وزارت امور خارجه برای همکاری با بخش‌های اقتصادی دولت برای حضور فعال بخش‌های دولتی و خصوصی و دست‌اندرکاران بنگاه‌های اقتصادی در بازار آفریقا در راستای سیاست اقتصاد مقاومتی تاکید كرد.

کد N456748