صربستان و بوسنی و هرزگوین بر گسترش روابط دو جانبه تاکید کردند

صربستان,بوسنی و هرزگوین

بلگراد-ایرنا- وزرای امور خارجه صربستان و بوسنی و هرزگوین روز چهارشنبه در بلگراد روابط دو کشور را رو به گسترش توصیف کرده و برای توسعه این روابط در زمینه های مختلف تاکید کردند.

ˈ ایویتسا داچیچ ˈ وزیر امور خارجه صربستان در کنفرانس مشترک خبری با ˈزلاتکو لاگومجیاˈ وزیر امور خارجه بوسنی و هرزگوین گفت که صربستان به ثبات و توسعه اقتصادی بوسنی و هرزگوین علاقمند است و از پیوستن آن کشور به اتحادیه اروپا که بلگراد نیز در این مسیر قرار دارد، حمایت می کند.

وزیر امور خارجه صربستان همچنین الحاق به اتحادیه اروپا را از اولویت های دولت بلگراد خواند و گفت که در 22 اوت امسال با فرانک والتر اشتاین مایر وزیر خارجه آلمان در برلین دیدار و روابط دو جانبه میان صربستان و آلمان محور اصلی مذاکرات خواهد بود.

زلاتکو لاگومجیا وزیر امور خارجه بوسنی و هرزگوین هم در این کنفرانس خبری با بیان اینکه صربستان و بوسنی و هرزگوین نشان دهنده یک مدل بسیار خوب در همکاری های منطقه ای به شمار می روند، گفت که در دیدار با وزیر خارجه صربستان در مورد گسترش روابط دو جانبه و همکاری های منطقه ای گفت و گو و تبادل نظر شد.

توافقنامه دیتون در سال 1995 میلادی پایان جنگ در بوسنی و هرزگوین و ثبات در منطقه بالکان را موجب شد، اما ساختار سیاسی کنونی این کشور از جمله دلایل نابسامانی سیاسی و اقتصادی در بوسنی و هرزگوین به شمار می رود.

بوسنی و هرزگوین بر اساس قرارداد صلح دیتون از یک هویت سیاسی جمهوری صرب ها و یک بخش مسلمان و کروات نشین به نام فدراسیون بوسنی و هرزگوین با 10 استان تشکیل شده است.

صرب های بوسنی و هرزگوین که بیش از یک میلیون نفر از جمعیت بوسنی و هرزگوین را تشکیل می دهند در چارچوب جمهوری صرب ها در این کشور در بیشتر زمینه های سیاسی و اقتصادی مستقل عمل می کنند و با صربستان در تمامی بخش ها به ویژه در زمینه های اقتصادی و تجاری رابطه بسیار نزدیکی دارند.

اروپام**1**436**1561**5981
کد N456641