فرمانده خونتای تایلند در انتظار نخست وزیر شدن

منابع خونتای تایلند با اظهار اینکه در وضعیت سیاسی آشفته کنونی فقط رهبر نظامی خونتا می‌تواند قدرت را در دست بگیرد، اعلام کردند، فرمانده کودتای تایلند انتظار دارد توسط مجمع ملی حکومت جدید نظامی، به عنوان نخست وزیر انتخاب شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، به گفته این منابع فرمانده پرایوت چان-او-چا احتمالا تنها نامزد سمت نخست وزیری در مجمع ملی روز پنجشنبه که به منظور انتخاب یک رهبر جدید برای این کشور جمع می‌شوند، خواهد بود.

یکی از مقامات خونتا که خواست نامش فاش نشود، گفت: پیدا کردن کسی جز ژنرال پرایوت برای سمت نخست وزیری دشوار است. اگر او نخست وزیر نشود، چه کسی می‌تواند؟

وی افزود: او یک کودتا ترتیب داد؛ حالا باید به تنهایی مسئول حل تمام مشکلات باشد. پرایوت با نخست وزیر شدن قدرت کامل دارد.

یکی دیگر از اعضای خونتا در شورای ملی صلح و قانون نیز در این باره گفت: قرار است که پرایوت انتخاب شود چرا که او برای این شغل مناسب است.

به گفته این منبع که او هم خواسته نامش فاش نشود، براساس نظرسنجی‌ها در صورت انتخاب، پرایوت از محبوبیت نزد مردم لذت می‌برد و مردم نیز این اقدام شورای ملی را تحسین می‌کنند.

پرایوت طی یک کودتای بدون خونریزی، مدت کوتاهی پس از اینکه یینگلاک شیناواترا طی یک حکم دادگاه از نخست وزیر کنار گذاشته شد، قدرت را در دست گرفت.

خونتا پس از کودتا سوگند خورد تا در کنار دولت آینده که توسط نخست وزیر جدید تشکیل خواهد شد، بماند.

پرایوت که در ماه سپتامبر از عنوان رییس ارتش کناره‌گیری می‌کند، برای تاکسین شیناواترا، نخست وزیر پیشین یک رقیب سرسخت تلقی می‌شود.

تاکسین در سال 2008 برای جلوگیری از به زندان افتادنش به دلیل فساد از تایلند گریخت.

انتهای پیام

کد N456347