آسوشیتدپرس: روابط آمریکا و اسرائیل در اثر جنگ غزه تیره شده است

ر‍ژیم صهیونیستی

تهران - ایرنا - خبرگزاری آسوشیتدپرس امروز (چهارشنبه) مدعی شد که تیره شدن روابط تل آویو و واشنگتن به علت جنگ اخیر نوار غزه، مهمترین خسارت رژیم صهیونیستی در پی این جنگ بوده است.

آسوشیتدپرس در گزارشی از بیت المقدس نوشت: زمانیکه رژیم صهیونیستی خسارات ناشی از جنگ آخر غزه را براورد کند، احتمالا به این نتیجه خواهد رسید که بزرگ ترین خسارت ناشی از آن تیره شدن رابطه با آمریکاست.

این خبرگزاری در ادامه گزارش خود افزود: تصمیم اخیر آمریکا برای به تعویق انداختن تحویل موشک های ˈهلی فایرˈ پیشرفته به اسرائیل از وخیمتر شدن رابطه تل آویو و واشنگتن خبر می دهد که روابط مخدوش ˈباراک اوباماˈ رییس جمهوری آمریکا با ˈبنیامین نتانیاهوˈ نخست وزیر رژیم صهیونیستی از عمده ترین دلایل آن است.

از زمانیکه دو طرف در سال 2009 به قدرت رسیده اند، نتوانسته اند در یک موضوع به تفاهم برسند که موضوع برنامه هسته ای ایران و مذاکرات صلح با فلسطینی ها می تواند از عمده ترین موارد اختلافات باشد.

ضمن اینکه به نظر می رسد آنها نتوانسته اند رابطه ای با هم برقرار کنند، از همه مهمتر اتهامات دوسویه در مورد مداخله های سیاسی در امور داخلی طرف مقابل است.

دولت آمریکا در جریان جنگ اخیر غزه همواره حق اسرائیل را برای دفاع از خود محترم می شمرد، اما بارها از افزایش تلفات غیر نظامیان انتقاد شدید کرد.

اسرائیل میانجیگری آمریکا را نمی پذیرفت و ترجیح می داد با مصر همکاری کند. مقامات ارشد تل آویو حتی از ˈجان کریˈ وزیر امور خارجه آمریکا و تلاش وی برای پایان دادن به درگیری انتقاد می کردند.

ˈشموئل روسنرˈ ستون نویس اسرائیلی و کارشناس روابط آمریکا و اسرائیل معتقد است: شش سال بدبینی های دوجانبه تبعات عمیقی بر جای گذاشته است و به نظرم طی دو سال آینده این روند بهبود نخواهد یافت.

از منظر منتقدان اسرائیلی اوباما آرمانگرایی است که واقعیات دشوار خاور میانه را درک نمی کند و به اسرائیل احساس متقابلی مانند روسای جمهوری سابق آمریکا ندارد. با آنکه اوباما مراقب اظهارات علنی خود بوده است، عده بسیاری در اسرائیل معتقدند وی خواستار برکناری نتانیاهوست.

از طرف دیگر نتانیاهو نیز به مداخله در سیاست داخلی آمریکا متهم شده است زیرا ارتباطات قوی با حزب جمهوریخواه و ˈَشلدون ادلسونˈ میلیونر محافظه کار دارد. حمایت قوی نتانیاهو از ˈمیت رامنیˈ نامزد حزب جمهوریخواه برای انتخابات ریاست جمهوری 2012 آمریکا و انتصاب ˈران درمرˈ فعال جمهوریخواه به عنوان سفیر اسرائیل در آمریکا همه از روابط قوی وی با این حزب خبر می دهد.

ˈناهوم بارنیˈ ستون نویس روزنامه صهیونیستی ˈیدیعوت آحارانوتˈ می نویسد: مشکل اینجاست که نتانیاهو به دشمن رییس جمهوری آمریکا و حزب دموکرات در داخل این کشور تبدیل شده است.

یکی از اوباما و دیگر مقامات آمریکایی هر دو طرف فلسطین و اسرائیل را به دلیل شکست مذاکرات صلح مقصر دانستند اما مقامات ارشد دولت آمریکا در محافل خصوصی از بابت افشای گفت و گوها توسط اعضای کابینه نتانیاهو شکایت کرده بودند.

غیر از این رای منفی کابینه نتانیاهو به پیش نویس توافق نامه آتش بس به میانجیگری کری وزیر امور خارجه آمریکا، مقامات آمریکایی را بیش از پیش عصبانی کرد.

آسوشیتدپرس در حالی سخن از تیره شدن روابط تل آویو و واشنگتن به میان می آورد که اوباما در جریان سفر مارس 2013 خود به سرزمین های اشغالی وعده داد که آمریکا همچنان به کمک های نظامی سالانه حدود 3.1 میلیارد دلار خود به اسرائیل (در بین سال های 2009 تا 2018) که با لایحه دولت بوش در کنگره آمریکا به تصویب رسید، ادامه خواهد داد.

در تهاجم نظامیان صهیونیست به مناطق مسکونی نوار غزه طی حدود یک ماه گذشته بیش از دوهزار نفر که بیش از 80 در صد آنها غیر نظامی بوده اند، شهید و نزدیک به 10 هزار نفر زخمی شده اند.

آتش بس پنج روزه رژیم صهیونیستی و حماس نیز دیشب (سه شنبه شب) با حمله ارتش این رژیم به مناطقی در غزه شکسته شد.

اروپام**9157**1479
کد N456013