اتهام های تازه علیه فرجی دانا:چرا پایان نامه‌ها کپی پیست میشود؟!/اطرافیان‌تان شما را به حاشیه بردند

استیضاح

یکی از امضاکنندگان طرح استیضاح می گوید اطرافیان وزیر علوم او را به حاشیه برده اند.

به گزارش خبرآنلاین، استیضاح وزیر علوم دستور کار امروز مجلس است. قاسم جعفری موافق دیگری بود که پشت تریبون رفت.
وی با بیان اینکه امروز در یک امتجان بزرگ هستیم، گفت: برای آنچه می گوییم حتما مسئولیت داریم پس خوب است از خدا بخواهیم خوب بر زبانمان جاری شود و خوب بشنویم و خوب تصمیم بگیریم.

وی با بیان اینکه ما دغدغه های علمی کشور را داریم، خاطرنشان کرد: آیا از وضعیت دانشجویایی که به خارج اعزام می شوند و آژانس هایی که آنها را می برند و بلاهایی که سرشان می آید خبر دارید؟ آیا برنامه ای برای این پایان نامه ها و کپی پیست کردن ها دارید؟
اهم اظهارات قاسم جعفری در ادامه می آید:

* پیام می دهند به مصلحت تان نیست حرف بزنید. مردم نماینده انتخاب کرده اند که تلاش کند و به موقع و با استفاده از ابزار قانونی در راستای مصالح نظام حرف بزند مردم برای سکوت ما را انتخاب نکرده اند.

*امروز ما نگران وضعیت علمی کشور هستیم اقتدار علمی یک اقتدار درون زا است بنابراین این پیشرفت باید ادامه پیدا کند در این ده سال گذشته حرکت علمی ما خیلی خوب بوده است و سرعت علمی خوب بوده است اما این سرعت باید کند نشود. این هشدار است. نگذارید حرکت به سمت تحقیقات بیشتر و عمیق تر، روند رشد علمی کند یا متوقف شود. دانشگاه ها مرکز و منابع خیلی با ارزشی برای کارهای تحقیقات هستند که باید مورد استفاده قرار گیرند.این رفت و برگشت بین دانشگاه ها و نیروی کار برکات زیادی دارد که باید مورد استفاده قرار گیرد اگر حرکت از دور افتاد بازگرداندن این نهضت و حرکت علمی دشوار خواهد شد.

*سه مساله اساسی داریم اقتصاد فرهنگ و پیشرفت علمی، می گویند مردم مشکل معیشت دارند. کسی اینگونه تعریف می کرد که رییس جمهور نیامده است که بگوید ما داریم کار می کنیم شما دارید جلو کار ما ار می گیرد البته انشاالله نیت شان ین نیست و با وعده قبلی رفته است می گویند مردم معیشت می خواهند شما به دانشگاه گیر داده اید ما می گوییم هنوز برنامه عملی برای معیشت که ندیده ایم لاقال دین و فرهنگ و علممان را از ما نگیرید.

*مگر رهبر نفرمودند که فرهنگ مهمتر از اقتصاد است، مگر رسالت دانشگاه چیست؟ بله روی اقتصاد کشور باید تکیه شود روی پیشرفت علمی هم باید تکیه شود. هدف علم این است که نفت برساند و مردم از برکاتش استفاده کنند.از 48 طرح کلان که مدت زیادی بر روی آن کار شده است، امروز 8 طرح در محور اجرا قرار گرفته است که به معنای کاهش پژوهش است.

*آقای وزیر من نمی خواهم بگویم همه اینها به همین 9 ماه جنابعالی برمیگردد انصاف خوب است اما این هشدار است. این دغدغه را مقامات عالی نظام در حضور جنابعالی و در جمع دانشگاهیان فرمودند. مقایسه رتبه چهار دانشگاه برتر نشان می دهد که دانشگاه تهران در سال گذشته 712 اما در سال جاری 775 شده است این یعنی عقب نشینی.

*ما فکر می کنیم که دیگران شما را مشغول کرده اند، دوست و دشمن شناسی بسیار خوب است باور کنید به استناد و استشهاد بزرگانی در مجلس بنده به عنوان یک طلبه رای جمع کردم اما امروز برای شما نگران هستم.

*دغدغه هایی که رییس مجلس به شما منتقل کرد من یادداشت کردم، استیضاح حق امضاکنندگان است. مساله دانشجویان بحث بورسیه ها فضای سیاسی حاکم بر وزارت علوم روسا و لجنه هایی که انتخاب کردید ایجاد بحران در دانشگاه ها و بازگشت برخی اساتید مساله دار، از جمله انتقادات ما است*

*اقای وزیر ما دوست شما هستیم خیلی خواستند شما را به حاشیه مشغول کنند و این حاشیه آن شد که نباید می شد.

/27220

 

کد N455937