عبدالله گل:

احمد داود اوغلو نخست وزیر آتی ترکیه است

آمریکا اروپا

رئیس جمهور ترکیه اعلام کرد به احتمال زیاد "احمد داوداوغلو" به عنوان رئیس جدید حزب عدالت و توسعه و نخست وزیر آتی این کشور معرفی خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از حریت، "عبدالله گل" که باید تا چند روز دیگر سمت ریاست جمهوری ترکیه را به "رجب طیب اردوغان" تحویل بدهد، گفت به احتمال زیاد وزیر خارجه فعلی این کشور به عنوان نخست وزیر آتی انتخاب می شود.

گل افزود: همانطور که می دانید من داوداوغلو را وارد سیاست کردم. این من بودم که به وی زندگی سیاسی داده و او را به عنوان سفیر انتخاب کردم.

گل عالی ترین مقام سیاسی ترکیه است که به صراحت در مورد انتخاب احمد داوداوغلو به عنوان نخست وزیر سخن می گوید. البته پیشتر برخی از رسانه های ترکیه از این انتخاب خبر داده بودند اما اظهارات گل می تواند به این حدس و گمان ها رسمیت ببخشد.

به سبب آنکه رئیس جمهور ترکیه نمی تواند عضو هیچ حزبی باشد، حزب عدالت و توسعه باید در چند روز آینده رئیس جدیدی را برای خود انتخاب کند. پیشتر اعلام شده بود که اگر گل پیش از فرا رسیدن تاریخ تحلیف ریاست جمهوری از این سمت استعفا داده و به عضویت عدالت و توسعه دربیاید می تواند به عنوان رئیس جدید آن معرفی شود اما گل اعلام کرده که تصمیمی به این کار ندارد.

دوره ریاست جموری عبدالله گل در تاریخ 27 آگوست به پایان می رسد و یک روز قبل از آن نشست حزب عدالت و توسعه برای انتخاب رئیس جدید برگزار می شود. با توجه به آنکه رئیس جمهور ترکیه نمی تواند عضو هیچ یک از احزاب سیاسی ترکیه باشد بنابراین گل نمی تواند به ریاست این حزب برسد یعنی در صورت بازگشت گل به حزب پس از پایان دوران ریاست جمهوری وی نمی تواند ریاست عدالت و توسعه را بر عهده بگیرد.

در این میان نظر به آنکه با رفتن اردوغان به پست ریاست جمهوری، پست نخست وزیری ترکیه نیز خالی می شود بنابراین عدالت و توسعه باید فردی را به ریاست انتخاب کند که دست کم برای یک سال آینده بتواند نخست وزیر ترکیه نیز باشد. گل عضو مجلس ترکیه نیست بنابراین در صورت ریاست بر حزب عدالت و توسعه نیز نمی تواند سمت نخست وزیری را بر عهده بگیرد. این بدان معناست که گل برای رسیدن به سمت نخست وزیری باید تا انتخابات پارلمانی آتی که در سال آینده برگزار می شود صبر کند.

بر همین اساس دست کم تا یک سال آینده گل نمی تواند ریاست حزب عدالت و توسعه و همچنین نخست وزیر ترکیه را در دست بگیرد. پیشتر "احمدعلی شاهین" معاون حزب عدالت و توسعه در مورد سرنوشت ریاست این حزب گفته بود: گل و اردوغان در مورد این موضوع گفتگو خواهند کرد و تصمیم نهایی در این رابطه بعد از گفتگوی آنها اتخاذ می شود. من به عنوان کسی که رئیس جمهور را از نزدیک می شناسد می گویم که گل قطعا از تصمیمی که در پایان رایزنی ها اتخاذ شود تبعیت خواهد کرد.