تعهد روسیه بر تقویت نیروی دریایی برای دفع ناتو

روسیه برنامه‌های خود را برای تقویت نیروی دریایی با تسلیحات پیشرفته در واکنش به تعهد ناتو در متوقف کردن کرملین در پیشبرد اهدافش در اوکراین و نگرانی از گسترش قدرت‌نمایی در شرق اروپا، اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه در جریان نشست امنیت عمومی گفت که انتظار دارد گزارش‌هایی را از فرمانده نیروی دریایی روسیه درباره‌ این مسأله بشنود که چگونه این نیرو می‌تواند ظرف شش سال آتی به قدرت و پیشرفت دست پیدا کند.

وی افزود: این پیشنهادها باید تضمین‌کننده این مسأله باشد که نیروهای ما با تسلیحات مدرن و تجهیزات نظامی مجدداً تجهیز شوند. این استراتژی جدید باید باعث تقویت آمادگی عملیاتی نیروی دریایی روسیه در مواقعی شود که با تهدید جدی مواجه می‌شود. من کتمان نمی‌کنم که این بخش عظیم با رخدادهای چند ماه گذشته ارتباط دارد، رخدادهای اوکراین و درگیری‌های نیروهای دولتی کی‌یف با مخالفان در شرق این کشور.

ناتو و ایالات متحده آمریکا هر دو دفاع هوایی خود را افزایش داده و بر جاه‌طلبی‌های نظامی روسیه نظارت دارند و ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه را یک تهدید روزافزون می‌دانند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در جریان سفر ماه ژوئن خود به لهستان از یک برنامه امنیتی یک میلیارد دلاری پرده برداشت که با هدف کمک به کشورهای منطقه در مقابل قدرت‌نمایی روسیه در نظر گرفته شده است.

آکادمی دفاعی بریتانیا – کالج رسمی پس از فارغ‌التحصیلی برای فرماندهی ارشد نظامی – اعلام کرده که برنامه کنونی روسیه تا سال 2020 در این راستاست که شویگو می‌خواهد نیروی دریایی روسیه را با تمرکز بر ساخت زیردریایی‌هایی با قدرت اتمی و ناوهای هواپیمابر به‌روز کند.

پوتین پیش از انتخابات 2012 متعهد شد تا هزینه‌های ارتش روسیه را دو برابر کرده و در دهه حاضر به 23 تریلیون روبل برساند.

انتهای پیام

کد N455355