موافق استیضاح/1/

زاکانی:عناصر بی‌صلاحیت به دانشگاه راه یافته‌اند

مجلس

در این دوره برخی از مسئولان بدون رعایت قوانین در جایگاه مدیریتی منصوب شدند.

نماینده مردم تهران گفت:در این دوره شاهد بودیم که وزیر کمیته سه نفره به دانشگاه‌ها در این رابطه اعزام کرد و حتی برای انتخاب روسای دانشگاه‌ها، شورای عالی انقلاب فرهنگی را تحت فشار قرار داد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، علیرضا زاکانی به عنوان یکی از موافقان استیضاح وزیر علوم گفت: برای جلوگیری از ایرادات اساسی و آسیب پذیری انقلاب، ایران و دانشگاه راهی بجز استیضاح فرجی دانا نداشتیم.

نماینده مردم تهران بابیان اینکه امروز ضرورت اصلی کشور اقتصادی و اولویت اصلی حوزه فرهنگی است، گفت: امروز روز امتحان نمایندگان مجلس است برای اینکه نشان دهند تربیت ما سیاسی، اقتصادی و دینی است یا اینکه تربیت جناحی وگروهی داشته و به جای فکر به منافع ملی به منافع شخصی و گروهی توجه داریم.

وی در بیان دلیل اصلی استیضاح وزیر علوم مطرح کرد: دلیل اصلی قانون شکنی، اتهام آفرینی، فعال کردن تمام گسل‌های قوم گرایی، باندگرایی و سیاسی کاری و بکار گیری برخی عناصر فتنه گر در مناصب دولتی است.

وی ادامه داد: در این دوره برخی از مسئولان بدون رعایت قوانین در جایگاه مدیریتی منصوب شدند. ممکن است وزیر خودرا تابع قانون بداند اما سوال ما این است که چرا پس از یک سال در رابطه با برخی از مدیران استعلام کرده و بعد از طرح استیضاح به وظیفه قانونی خود عمل کرده است.

زاکانی بابیان اینکه درطول دوره وزارت فرجی دانا عناصر بی‌صلاحیت به دانشگاه راه یافتند، گفت: وزیر اطلاعات دولت روحانی در نامه‌ای به سران قوا در ارتباط با گروه‌های آشوبگری که توسط وزارت علوم و دانشگاه وارد مراکز دانشگاهی شدند اعتراض دارند.

وی ادامه داد: درجلسه ۱۶ تیرماه که درحضور رئیس مجلس برگزار شد وزیر علوم با فرافکنی اعلام کرد که دانشگاه آزاد پاسخگوی وزارت علوم نیست ما با اسامی اعلامی وزارت اطلاعات کاری نداریم بلکه اعتراض ما این بودکه وزارت علوم اقدام به جذب افرادی دارای مشکل کرده است.

این موافق استیضاح وزیرعلوم با بیان اینکه وزیر در انتخاب روسای دانشگاه‌ها رفتار سلیقه‌ای داشته وحتی به اعتراضات مکرر اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی و رئیس جمهور نیز توجه نکرده است، گفت: طبق آیین انتخاب روسای دانشگاه‌ها، رئیس دانشگاه با معرفی وزیر و تایید شورای عالی انقلاب فرهنگی خواهد بود. اما در این دوره شاهد بودیم که وزیر کمیته سه نفره به دانشگاه‌ها در این رابطه اعزام کرد و حتی برای انتخاب روسای دانشگاه‌ها، شورای عالی انقلاب فرهنگی را تحت فشار قرار داد.

زاکانی خاطر نشان کرد: نظر خواهی از اساتید مهم است اما شیوه وزیر علوم غلط و موجب التهاب آفرینی خواهد شد از سوی دیگر چه کسی بر عملکرد وزیر علوم نظارت می‌کند که در انتخاب روسای دانشگاه‌ها به نام اساتید و به کام گروه‌ها نباشد.

کد N455304