یک مدرس دانشگاه:

مسجد، مهم‏ترین کانون پیروزی انقلاب بود

مساجد,مركز رسيدگي به امور مساجد,مسجد

یک مدرس دانشگاه گفت: مسجد، مهم‏ترین کانون پیروزی و استراتژی انقلاب بود.

یک مدرس دانشگاه گفت: مسجد، مهم‏ترین کانون پیروزی و استراتژی انقلاب بود.

پرویز فتح‎الله‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه زنجان، گفت: در تاریخ اسلام و تاریخ تمدن اسلامی مساجد جایگاه ویژه‎ای داشته‎اند، این در حالی است که در سایر مکان‎های مقدس ادیان دیگر این ویژگی‎ وجود ندارد و مکان‎هایی مانند کلیسا و آتشکده و ... صرفاً محلی برای عبادت و قربانی کردن است.

وی افزود: مساجد در اسلام کارکردهای گوناگون داشته‎اند که علاوه بر عبادت و نماز، محل حکومت پیامبر بزرگ اسلام و مرکز تصمیمات سیاسی و اداری نیز بوده و علاوه بر آن کارکرد آموزشی علوم مختلف و علوم دینی را داشته است.

این مدرس دانشگاه خاطرنشان کرد: علاوه بر موارد ذکر شده مساجد در صدر اسلام کارکرد قضایی نیز داشته‎اند که همین موارد سبب متفاوت شدن کارکرد مساجد نسبت به عبادتگاه‎های سایر ادیان شده است و امروزه نیز با وجود تفکیک شدن ادارات، وزارتخانه‎ها، مدارس و دادگاه‎ها، هنوز مساجد کارکرد سابق را دارند.

وی اظهار کرد: در ایران نیز هم در دوران انقلاب و هم بعد از انقلاب با توجه به مذهبی بودن جامعه ایرانی مساجد مهم‎ترین کانون اجتماع مردم بود که این کارکرد در ماه‎های رمضان، محرم و صفر که مردم بیشتر در مساجد حضور داشتند پررنگ‎تر می‌شد تا مردم در کنار عبادت به تشکیل تعاونی، رسیدگی به حال ضعفا و ... می‎پرداختند.

این مدرس تاریخ تصریح کرد: در تاریخ زنجان نیز از دهه 40 به بعد مساجد کانون فرهنگی و سیاسی بودند که نمونه آنان، مسجد اسحق میرزا، مهدیه و محمد رسول‎الله است که حجت‌‎الاسلام شجاعی، موسوی و صائنی در این مساجد تفسیر نهج‎البلاغه و قرآن داشتند و در این تفاسیر غالباً مسایل سیاسی به طور غیرمستقیم به زنان و مردان بیان می‌شد که این موارد به ویژه در اوایل دهه 50 بارز شد.

وی یادآور شد: در این دوران کادرسازی برای انقلاب اسلامی انجام می‌شد، لذا ساواک و رژیم شاهنشاهی حساس شده بود، به همین خاطر حجت‌‎الاسلام موسوی و شجاعی دستگیر و زندانی شدند و پس از آزادی آنان نیز این روش ادامه یافت و سبب شد تفکر سیاسی و مبارزه شکل گرفت و اندیشه تشیع به ایدئولوژی تبدیل شد و مبارزه شکل گرفت.

این مدرس دانشگاه گفت: چند سالی مانده به پیروی انقلاب اسلامی و در ایام محرم، صفر و رمضان سخنرانان غیربومی به مساجد دعوت می‌شدند که غالباً سخنرانی‏‌ها سیاسی بود و معمولاً سخنان دکتر شریعتی در این مجالس عنوان می‌شد به ویژه در مسجد ولی‌عصر(عج) سخنرانی‏‌ها تاثیر زیادی در اتحاد علیه رژیم و سیاسی کردن مردم داشت، به گونه‎ای که اولین راهپیمایی مردم زنجان در سال 56 از مسجد ولی‌عصر(عج) که ماموران برای جلوگیری از سخنرانی هادی غفاری درب مسجد را بسته بودند، آغاز شد.

وی اعلام کرد: مسجد مهم‏ترین کانون اعتراضات، راهپیمایی، تصمیم‎گیری، هماهنگی شعار و استراتژی انقلابیون بود و اگر مساجد نبودند، سازماندهی و هماهنگی انقلاب دشوار بود که این خود نشان‌دهنده کارکردهای مختلف مسجد است.

انتهای پیام

کد N455269