۰
یک مدرس دانشگاه:

مسجد، مهم‏ترین کانون پیروزی انقلاب بود

  • ۵بازدید
  • ۰ رای
  • ۰ دیدگاه
مساجد,مركز رسيدگي به امور مساجد,مسجد

یک مدرس دانشگاه گفت: مسجد، مهم‏ترین کانون پیروزی و استراتژی انقلاب بود.

یک مدرس دانشگاه گفت: مسجد، مهم‏ترین کانون پیروزی و استراتژی انقلاب بود.

پرویز فتح‎الله‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه زنجان، گفت: در تاریخ اسلام و تاریخ تمدن اسلامی مساجد جایگاه ویژه‎ای داشته‎اند، این در حالی است که در سایر مکان‎های مقدس ادیان دیگر این ویژگی‎ وجود ندارد و مکان‎هایی مانند کلیسا و آتشکده و ... صرفاً محلی برای عبادت و قربانی کردن است.

وی افزود: مساجد در اسلام کارکردهای گوناگون داشته‎اند که علاوه بر عبادت و نماز، محل حکومت پیامبر بزرگ اسلام و مرکز تصمیمات سیاسی و اداری نیز بوده و علاوه بر آن کارکرد آموزشی علوم مختلف و علوم دینی را داشته است.

این مدرس دانشگاه خاطرنشان کرد: علاوه بر موارد ذکر شده مساجد در صدر اسلام کارکرد قضایی نیز داشته‎اند که همین موارد سبب متفاوت شدن کارکرد مساجد نسبت به عبادتگاه‎های سایر ادیان شده است و امروزه نیز با وجود تفکیک شدن ادارات، وزارتخانه‎ها، مدارس و دادگاه‎ها، هنوز مساجد کارکرد سابق را دارند.

وی اظهار کرد: در ایران نیز هم در دوران انقلاب و هم بعد از انقلاب با توجه به مذهبی بودن جامعه ایرانی مساجد مهم‎ترین کانون اجتماع مردم بود که این کارکرد در ماه‎های رمضان، محرم و صفر که مردم بیشتر در مساجد حضور داشتند پررنگ‎تر می‌شد تا مردم در کنار عبادت به تشکیل تعاونی، رسیدگی به حال ضعفا و ... می‎پرداختند.

این مدرس تاریخ تصریح کرد: در تاریخ زنجان نیز از دهه 40 به بعد مساجد کانون فرهنگی و سیاسی بودند که نمونه آنان، مسجد اسحق میرزا، مهدیه و محمد رسول‎الله است که حجت‌‎الاسلام شجاعی، موسوی و صائنی در این مساجد تفسیر نهج‎البلاغه و قرآن داشتند و در این تفاسیر غالباً مسایل سیاسی به طور غیرمستقیم به زنان و مردان بیان می‌شد که این موارد به ویژه در اوایل دهه 50 بارز شد.

وی یادآور شد: در این دوران کادرسازی برای انقلاب اسلامی انجام می‌شد، لذا ساواک و رژیم شاهنشاهی حساس شده بود، به همین خاطر حجت‌‎الاسلام موسوی و شجاعی دستگیر و زندانی شدند و پس از آزادی آنان نیز این روش ادامه یافت و سبب شد تفکر سیاسی و مبارزه شکل گرفت و اندیشه تشیع به ایدئولوژی تبدیل شد و مبارزه شکل گرفت.

این مدرس دانشگاه گفت: چند سالی مانده به پیروی انقلاب اسلامی و در ایام محرم، صفر و رمضان سخنرانان غیربومی به مساجد دعوت می‌شدند که غالباً سخنرانی‏‌ها سیاسی بود و معمولاً سخنان دکتر شریعتی در این مجالس عنوان می‌شد به ویژه در مسجد ولی‌عصر(عج) سخنرانی‏‌ها تاثیر زیادی در اتحاد علیه رژیم و سیاسی کردن مردم داشت، به گونه‎ای که اولین راهپیمایی مردم زنجان در سال 56 از مسجد ولی‌عصر(عج) که ماموران برای جلوگیری از سخنرانی هادی غفاری درب مسجد را بسته بودند، آغاز شد.

وی اعلام کرد: مسجد مهم‏ترین کانون اعتراضات، راهپیمایی، تصمیم‎گیری، هماهنگی شعار و استراتژی انقلابیون بود و اگر مساجد نبودند، سازماندهی و هماهنگی انقلاب دشوار بود که این خود نشان‌دهنده کارکردهای مختلف مسجد است.

انتهای پیام

نظر شما چیست؟

اولین نفری باشید که نظر خود را در مورد این مطلب بیان می کند.