نقش کلیدی نیروهای ویژه افغان در تامین امنیت

اگر قرار باشد افغانستان از آشوب‌هایی که در عراق پس از خروج نیروهای آمریکایی رخ داد اجتناب کند نیروهای ویژه افغان که در حال حاضر تحت آموزش آمریکایی‌ها در یک اردوگاه در خارج از شهر کابل قرار دارند باید در تامین امنیت و ایجاد اعتماد عمومی نقش کلیدی ایفا کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، پایگاه آموزشی بزرگ نیروهای ویژه افغان در خارج از شهر کابل که در محاصره چندین تپه قرار دارد صحنه آموزش‌های همه‌جانبه برای کماندوهای افغانی است که از ارتش این کشور دستچین شده‌اند تا جایگزین نیروهای ویژه آمریکایی که در حال خروج از افغانستان هستند شوند.

در این آموزش‌ها هر جنبه برنامه ریزی و اجرای عملیات نظامی اعم از جنگ‌آوری شهری، گشت زنی در روستاها و شلیک با مسلسل‌های ام.چهار و همچنین کلاس‌های درس در نظر گرفته شده است.

در این اردوگاه موسوم به "کمپ کماندو" واقع در نزدیکی روستای ریشخور صف طویلی از خودروهای شاسی‌بلند هیوم‌وی که روی آن‌ها تیربار کار گذاشته شده به چشم می‌خورد و این نشانه‌ای است مبنی بر اینکه این نیروهای ویژه از تکاوران ارتش آمریکا الگوبرداری شده‌اند.

در حالی که ناتو به پایان ماموریت 13 ساله جنگ در افغانستان نزدیک می‌شود توجهات معطوف به نیروهای امنیتی داخلی افغانستان که پس از آن مسئول مبارزه با بی‌ثباتی خواهند بود شده است.

ژنرال سید عبدالکریم یک فرمانده نیروهای ویژه افغان عنوان کرد: ما از برنامه ریزی خوب، تجهیزات خوب و سلاح‌های خوب برخوردار هستیم بنابراین ما هرگز نگران هنگامی که ناتو دیگر شریک ما نباشد نیستیم.

وی افزود: ممکن است ما با مشکلاتی برخورد کنیم اما ما پیش از این سربازان خود را آزموده‌ایم و آن‌ها از روحیه بالایی برخوردارند.

وی با اشاره به موفقیت‌های اخیر نیروهای امنیتی افغانستان در استان‌هایی نظیر غزنی، بدخشان، وردک و دیگر استان‌ها گفت: نقش ما اجرای عملیات در هر جایی که با خطر شبه‌نظامیان روبه‌رو باشیم است.

اما به رغم این اظهار اطمینان، نگرانی‌های جدی درباره نیروهای ویژه افغان به ویژه به سبب فقدان حمایت هوایی از آن‌ها و همچنین شهرت بد این نیروها به استفاده از تاکتیک‌های مجرمانه وجود دارد.

عتیق‌الله عمارخیل تحلیل‌گر و افسر سابق ارتش افغانستان گفت: نیروهای ویژه افغان پیروان نیروهای ویژه آمریکایی که در جریان حملات شبانه به خانه‌های افغان‌ها دستشان به خون آلوده است خواهند بود.

وی افزود: قرار است این نیروها را از میان بهترین سربازان انتخاب کنند اما مواردی وجود داشته که طی آن‌ها جنگ‌سالاران شبه‌نظامیان خود را وارد نیروهای ویژه کردند بنابراین ممکن است آن‌ها به دولت افغانستان وفادار نباشند.

عمارخیل افزود: فقدان هلی‌کوپتر و حمایت هوایی شدیدا توانایی این کماندوها برای استقرار سریع در زمان نیاز پلیس و ارتش به آن‌ها را محدود می‌کند.

وی تاکید می‌کند: این نیروها کاملا فاقد حمایت هوایی موثر هستند در حالی که نیروهای آمریکایی از این حمایت برخوردار بودند و علاوه بر آن این نیروها از فقدان تجسس، جمع‌آوری اطلاعات و منابع پزشکی رنج می‌برند.

وی گفت: نیروی هوایی افغانستان کاملا نوپا و ناکافی است.

ژنرال کریم با این حال گفت که می‌پذیرد کمپ کماندو هنوز هلی‌کوپتر ندارد اما قرار است به زودی یک هلی‌کوپتر تحویل داده شود و حمایت هوایی از نیروهای ویژه سریعا در حال تقویت شدن است.

وی از بحث درباره شهرت بد این کماندوها خودداری کرد و به جای آن گفت: همه این افراد برای محافظت از جان غیرنظامیان آموزش دیده‌اند.

وی افزود: ما در مناطق مسکونی و جاهایی که غیرنظامیان زندگی می‌کنند هرگز از نیروی هوایی یا قدرت آتش استفاده نخواهیم کرد. ما به دنبال اهدافی خواهیم بود که خارج از مناطق مسکونی باشند.

وی تصریح کرد: در شش ماه گذشته ما هیچ تلفاتی در میان غیرنظامیان نداشته‌ایم و این نشان می‌دهد که ما در آخرین عملیاتمان تجربه بیشتری کسب کرده‌ایم.

انتهای پیام

کد N455104