طرح تروریست ها برای بمب گذاری در چند نقطه مالزی خنثی شد

داعش

کوالالامپور – ایرنا – پلیس مالزی از دستگیری حدود 20 نفر و کشف و خنثی سازی برنامه گروه های افراطی برای یک سری بمب گذاری در این کشور تحت تاثیر تفکرات گروه تکفیری و تروریستی داعش خبر داد.

به گزارش ایرنا به نقل از روز چهارشنبه شبکه خبر آسیا، ˈایوب خان مایدینˈ معاون بخش مبارزه با تروریسم پلیس مالزی، گفت از ماه آوریل تا ژوئن امسال (فروردیت تا تیرماه) حدود 20 نفر را که قصد بمب گذاری در برخی از اماکن این کشور از جمله مراکز شبانه و کارخانجات ساخت مشروبات الکلی را داشتند، بازداشت کرده است.

ˈایوب خان مایدینˈ گفت این افراد بازداشت شده بر تشکیل یک خلافت اسلامی در جنوب شرق آسیا که متشکل از مالزی، اندونزی، تایلند، فیلیپین و سنگاپور است اصرار دارند و با سفر به سوریه و عراق درصدد یادگیری برخی تفکرات گروه تروریستی داعش بوده اند.

معاون بخش مبارزه با تروریسم پلیس مالزی افزود این افراد در مراحل اولیه عملی کردن طرح های خود برای حمله به نقاط مختلف بودند و تاکنون اقدام خاصی انجام نداده اند.

وی تصریح کرد که برخی از این افراد به اتهام تبلیغ تروریسم و ساخت سلاح در خانه محکوم شده اند.

این مقام مالزیایی اعلام کرد که این افراد همچنین مدعی هستند با کشته شدن در تلاش های مسلحانه شهید خواهند بود.

ایوب خان مایدین اقرار کرد که افراد بیشتری در مالزی دارای تفکرات افراطی مشابه این افراد هستند.

برخی از این 19 نفر در حالی در فرودگاه مالزی دستگیر شده بودند که قصد داشتند با پرواز به ترکیه سفر کرده و از آنجا عازم سوریه شوند تا دوره های آموزشی تروریستی را توسط داعش بگذرانند.

مالزیایی های دستگیر شده در رده سنی 20 تا 50 ساله هستند و برخی از آنها نیز پیش از این در لیست افراد تحت پیگرد مالزی قرار داشته اند.

برخی از این افراد با فعالیت در شبکه های اجتماعی از قبیل فیس بوک منابع مالی کسب و سپس قصد عزیمت به سوریه را داشته اند.

این مقام بخش مبارزه با تروریسم پلیس مالزی اعلام کرد حدود 40 نفر از اتباع این کشور در سوریه در حال نبرد با دولت بشار اسد هستند.

وی به تعداد اتباع این کشور که در عراق کنار گروه تکفیری و تروریستی داعش قرار گرفته اند اشاره نکرد.

ایوب خان اخیرا گفته بود هدف تروریست های مالزیایی که برای جنگ در سوریه و عراق به گروه تروریستی و تکفیری داعش ملحق شده اند، سرنگونی دولت مالزی است.

حضور تعدادی از مالزیایی ها در گروه تروریستی و تکفیری داعش در عراق و سوریه به مساله ای حساس در سیاست های مالزی تبدیل شده و مقامات سیاسی پوتراجایا را به هراس انداخته است.

کارشناسان معتقدند اطلاعات ارایه شده توسط پلیس مالزی تنها نوک کوه یخی است که از زیر آب اقیانوس هویدا شده است. گفته می شود اکنون 100 مالزیایی به عراق و سوریه رفته اند و با گروه تکفیری داعش همکاری می کنند.

پیش از این مالایی ها اقدام به عملیات انتحاری در عراق نیز کرده اند که این تفکر برای دولت مالزی چندان خوشایند نیست. عملیات انتحاری پنجم خرداد در استان ˈالانبارˈ عراق که 25 کشته برجای گذاشت توسط ˈاحمد طارمیمی مالکیˈ تروریست 26 ساله مالزیایی انجام شد.

آساق**241**1611
کد N455087