پيام فرجي دانا به مجلس

فرجی دانا

امروز روز نهايي همه جنجال‌هايي است که يک هفته پس از انتصاب دکتر مهدي فرجي دانا به وزارت علوم تحقيقات و فن آوري آغاز شد.

آخرين وزيري که به کاروان دولت تدبير واميد پيوست با اگر و اماهاي فراواني بر صندلي وزارت علومي نشست که پيش از آن دو نفر ديگر نتوانسته بودند براي رسيدن به آن از سد مجلسيان عبور کنند. اولي نتوانست در صحن علني مجلس اعتماد نمايندگان را جلب کند و دومي نيز يک شب پيش از معرفي توسط رئيس جمهور، بر اثر مخالفت‌هاي بسيارشديد برخي از نمايندگان از ليست خارج شد تا رضا فرجي دانا که يک بارديگر در دوره اصلاحات نتوانسته بود رضايت مجلسيان را جلب کند، راهي خانه ملت شود و از آن راهي ساختمان وزارت علوم شود.او اگر چه توانست در ميان مخالفت برخي از نمايندگان تندرو مجلس، اکثر ساکنان خانه ملت را راضي به وزارت خود کند، اما يک هفته پس از حضور در راس وزارت علوم زمزمه استيضاح وي بلند شد. ازآن زمان تا کنون کمتر روزي بوده که اين وزير جوان دولت به استيضاح تهديد نشده باشد و بارها نيز مسير «پاستور» تا «بهارستان» را پيمود تا پاسخگوي سؤالات و توقعات نمايندگان مخالف خود شود.اما او هيچ گاه نتوانست آنان را قانع کند و سرانجام پس از کش و قوس‌هاي فراوان، امروز براي پايان اين غائله چندماهه انتخاب شد.او روز گذشته با سخناني که شايد بتوان آن را «پيامي به مجلس» خواند به بخشي‌هايي از شايعات روزهاي گذشته پاسخ داد. وزير علوم، تحقيقات و فناوري با بيان اينکه سوال و استيضاح حق نمايندگان است، هرگونه ادعايي درباره سفرش به کانادا در صورت راي اعتماد نگرفتن از مجلس را رد کرد و گفت: خانه، زندگي و همه علايقم در ايران است، اگر از مجلس رأي اعتماد نگيرم به کار معلمي خواهم پرداخت.
تشکر از حمايت جامعه دانشگاهي
به گزارش ايسنا، رضا فرجي‌دانا با تشکر از جامعه دانشگاهي به دليل حمايت‌هاي اين قشر در بيانيه‌هاي متعددي که داشتند، گفت: فکر مي‌کنم کار در خور و شايسته اي نکرده باشم که بتوانم اين نوع پشتيباني وسيع را از قشرهاي مختلف داشته باشم. وي با بيان اينکه با تمام توان در حال انجام وظايف خود در وزارت علوم هستم، ادامه داد: در روند انجام وظيفه وزرا در دستگاه‌هاي مرتبط، گاهي نمايندگان نياز مي‌بينند که سؤال و يا استيضاحي را مطرح کنند که اين حق مجلس است.
براي رفع دغدغه نمايندگان تلاش مي‌کنم
وزير علوم با تأکيد بر اينکه بايد براي رفع دغدغه نمايندگان تلاش کنيم، تصريح کرد: فردا(امروز) تلاش خواهيم کرد که انشاءالله دغدغه نمايندگان را حل کرده و اگر توانستيم موضوعات مختلف را تبيين کنيم مطمئنا مورد پذيرش نمايندگان قرار خواهد گرفت.
فرجي دانا با تأکيد بر اينکه تا امروز تمام تلاشم رفع دغدغه ‌نمايندگان بوده است، يادآور شد: ما به هيچ عنوان از کنار دغدغه‌ها به راحتي عبور نکرده بلکه به تک تک آنها پرداختيم، فکر مي‌کنم هر آنچه در توان داشتم از نظر قانوني و شرعي انجام دادم تا دغدغه نمايندگان برطرف شود.
قصد افشاگري ندارم
وي درباره اظهارات مطرح شده از سوي عده اي مبني بر روشنگري در جلسه علني امروز از سوي وزير، يادآور شد: ما مخالف افشاگري هستيم، اساسا من مشکل جدي با لفظ افشاگري دارم و خواهش مي‌کنم در مورد ما اين واژه را به کار نبريد چون افشاگري از نظر شرعي درست نيست.
بروم کانادا چکار کنم؟
وزير علوم همچنين درباره ادعاهاي مطرح شده از زبان وي مبني بر اينکه اگر رأي اعتماد از مجلس نگيرم به کانادا خواهم رفت، گفت: حرف‌هاي عجيبي زده مي‌شود به طوري که افراد فکر مي‌کنند من در کانادا زندگي مي‌کنم اين در حالي است که تنها براي يک فرصت مطالعاتي به کانادا سفر کردم حال اين موضوع را مطرح کرده‌اند که من کانادايي هستم. به گزارش خانه ملت، وزير علوم، تحقيقات و فناوري، تصريح کرد: خانه و زندگي و همه علايق ما در ايران است، حال اگر از مجلس رأي اعتماد نگيرم و وزير علوم نباشم به کار معلمي مي‌پردازم؛ آخر مگر مي‌شود من معلمي دانشگاه را رها کنم بروم کانادا، بروم کانادا چه کار کنم راننده تاکسي شوم؟
مجلس امکان ادامه خدمت ‌دانا را فراهم کند
اين تنها فرجي دانا نبود که به مجلس پيام داد. معاون اول رييس جمهور نيز با اشاره به برنامه مجلس براي استيضاح وزير علوم، استيضاح را از جمله حقوق نمايندگان برشمرد و گفت: انتظار داريم مجلس شوراي اسلامي با رأي مناسب خود امکان ادامه خدمتگزاري آقاي دکتر فرجي‌دانا را فراهم آورد. اسحاق جهانگيري صبح ديروز در آستانه هفته دولت، در ديدار مديران حوزه معاون اول رييس جمهور، از دکتر فرجي‌دانا به عنوان انساني دانشمند، متدين، اخلاقي و مورد اعتماد دانشگاهيان ياد کرد و افزود: ايشان در مدت 9 ماه مسئوليت خود، نشان داد که با مديريت خوب مي‌توان‌ فضاي دانشگاه‌ها را آرام و اميدوار و در جهت توليد علم و دانش بسيج نمود. معاون اول رييس جمهور تاکيد کرد: اگرچه نظرات سازنده مجلس شوراي اسلامي براي همه اعضاي هيأت دولت ارزشمند است اما کمک نمايندگان مجلس به تثبيت مديريت وزارت علوم آن هم در آستانه آغاز سال تحصيلي جديد و هفته دولت نشان دهنده همکاري و تعامل صميمانه ميان دولت و مجلس است. جهانگيري انتشار برخي اطلاعات مبني بر سقوط رتبه علمي ايران در دوره حضور دکتر فرجي دانا در وزارت علوم را نادرست خواند و افزود: انتشار اخبار و گزارش‌هاي غير واقع با دغدغه‌هاي ملي و مسائل مبتلا به جامعه علمي کشور فاصله دارد. وي همچنين با اشاره به همکاري ميان قوه مجريه و مقننه در يک سال گذشته گفت: دولت همواره از نظرات، انتقادات و پيشنهادات نمايندگان مجلس شوراي اسلامي استقبال مي‌کند و انتظار مي‌رود حل موارد اختلافي با سعه صدر و از طريق تعامل و گفتگو ميان دولت و مجلس دنبال شود.
مجلس با درايت عمل کند
يک روز پيش از استيضاح فرجي دانا محمدرضا عارف نيز از مجلسيان خواست که با درايت خود، مانع تداوم خدمت فرجي‌دانا در آموزش عالي کشور نشود. عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي با انتقاد از رواج اتهامات از سوي برخي رسانه‌ها عليه وزير علوم،استيضاح فرجي‌دانا را جفا در حق آموزش عالي کشور در آستانه بازگشايي دانشگاه‌ها دانست. محمدرضا عارف گفت: اميدواريم مجلس شوراي اسلامي با درايت مانع از تداوم خدمت دکتر فرجي دانا در آموزش عالي کشور نشود و وزير علوم را که در سال گذشته کارنامه علمي و مديريتي خوبي از خود به نمايش گذاشته است با برچسب‌هاي ناروا کنار نگذارند. رئيس بنياد اميد ايرانيان در ديدار با شوراي هماهنگي دانشجويان اصلاح طلب با بيان اينکه دکترفرجي دانا، يکي از عالم‌ترين و متدين‌ترين مديران اين کشور است، گفت: به گونه‌اي براي وزير محترم علوم فضا سازي کردند که اگر کسي از سابقه او خبر نداشته باشد فکر مي‌کنند او لانه فساد تشکيل داده است. عارف با بيان اينکه نمايندگان با عملکرد خود بايد نشان دهند در طراز ملت ايران هستند، تصريح کرد: اگر مجلس در جايگاه خود قرار بگيرد و به به مشکلات مردم واقف و از خواست اقشار مختلف جامعه آگاه باشد، امروز جا دارد از وزير علوم تقدير کند. وي با تاکيد بر اينکه انتصابات وزير علوم سليقه‌اي و رفاقتي نبوده است، ادامه داد: انتصابات دکتر فرجي دانا در طول وزارتش بر اساس لياقت بوده و مديراني که در دانشگاه‌ها انتخاب کرده است عموما محبوبيت عام دارند.
کد N455030