روسیه: آمریکا با بحران عمیق در زمینه حقوق بشر مواجه است

وضعیت حقوق بشر در آمریکا

مسکو- ایرنا- نماینده تام الاختیار وزارت امور خارجه روسیه در امور دموکراسی و حقوق بشر روز سه شنبه در بیانیه ای با اشاره به اعتراض های گسترده به وضع حقوق بشر در ایالت میسوری آمریکا اعلام کرد: دولت آمریکا باید به وضع حقوق بشر و نقض آشکار حقوق انسان های در کشور خود توجه کند.

به گزارش ایرنا، «کنستانتین دولگوف» روز سه شنبه در بیانیه خود افزود: حوادث شهر فرگوسن در ایالت میسوری که به دنبال قتل یک نوجوان 18 ساله سیاهپوست به دست پلیس رخ داده، نشان از تنش های گسترده در جامعه آمریکاست که به دلایل نژادی دچار دودستگی شده است.

وی افزود: اعتراض های عمومی در شهرهای مختلف آمریکا با شرکت نمایندگان اقشار کم درآمد جامعه و سرکوب تظاهرکنندگان توسط نیروهای پلیس با استفاده از زور و برقراری ساعات منع رفت و آمد، وضع روابط بین نژادی در جامعه آمریکا را متشنج می کند.

این مقام روس در ادامه بیانیه خود، به استفاده از شیوه های خشن از سوی ماموران پلیس در سرکوبی معترضان اشاره و خاطرنشان کرد: استفاده از این شیوه ها در سرکوبی تظاهرات آرام، نشانگر نقض حقوق بشر و وجود بحران عمیق در این رابطه در آمریکا است.

وی اضافه کرد: خبرنگاران نیز که به وظیفه خود برای پوشش خبری اعتراض ها در شهرهای امریکا می پردازند در معرض شیوه های خشن پلیس این کشور قرار می گیرند.

وی یادآوری کرد: سازمان های دیده بان حقوق بشر آمریکا نیز از به کارگیری گسترده زور و استفاده از تجهیزات ویژه سرکوب تظاهرکنندگان از جمله گاز اشک آور و بمب های دودزا توسط ماموران پلیس ابراز نگرانی کرده اند.

نماینده تام الاختیار وزارت امور خارجه روسیه در امور دموکراسی و حقوق بشر در بیانیه خود تاکید کرد: آمریکا باید به مسایل گسترده داخلی خود در عرصه حقوق بشر و حل آنها توجه و تدابیر موثری را در این زمینه اتخاذ کند.

وی افزود: این سیاست سازنده تری خواهد بود که با شرایط قرن بیست و یکم مطابقت می کند و بهتر از مداخله آمریکا در امور داخلی کشورهای دیگر و تغییر حکومت های نامطلوب به بهانه دفاع از حقوق بشر است که دولت واشنگتن از گذشته به ارث برده است.

اروپام*5*391*518 ** 2023
کد N455021