پلیس پاکستان با تظاهر کنندگان ضددولتی در اسلام آباد درگیر شد

پاکستان,تظاهرات

اسلام آباد – ایرنا – در شرایطی که تظاهر کنندگان مخالف دولت پاکستان همچنان به سمت منطقه قرمز پایتخت درحال حرکت هستند، در بخشی از مسیر با مقاومت نیروهای پلیس مواجه شده اند و نیروهای پلیس با استفاده از باتوم و شلیک گلوله های پلاستیکی سعی در متوقف کردن آنان دارند.

به گزارش ایرنا، در جریان این درگیری، تعدادی از تظاهر کنندگان مجروح شدند.

تظاهر کنندگان که متشکل از هوادران عمران خان رییس حزب تحریک انصاف و طاهر القاری رییس حزب جنبش مردمی پاکستان هستند، ساعتی پیش و بطور همزمان از میدان «آبپاره» در پایتخت، در امتداد خیابان «سهروردی» به سمت منطقه قرمز اسلام آباد حرکت کردند.

جمعیت تظاهر کننده با کنار زدن کانتینرهایی که در مسیر عبور آنان قرار داده شده بود، حرکت خود به سمت منطقه حساس پایتخت را ادامه دادند.

هواداران عمران خان و طاهر القادری چند دستگاه جرثقیل به مسیر حرکت تظاهر کنندگان آورده اند تا موانع و کانتینرها را از پیش روی آنان بردارند.

رهبران احزاب مخالف از هواداران خود خواسته اند بعد از ورود به منطقه قرمز، از ورود به ساختمان ها و درگیر شدن با پلیس و نیروهای امنیتی خودداری کنند تا تظاهرات در آرامش و به دور از خشونت برگزار شود.

ساعاتی پیش، نیروهای پلیس مستقر در اطراف منطقه قرمز مجوز اعمال خشونت علیه تظاهر کنندگان را دریافت کردند. در این مجوز که امضای یکی از عالی ترین مقامات نهاد اجرای قوانین پاکستان زیر آن درج شده، آمده است: نیروهای پلیس مستقر در منطقه قرمز اسلام آباد مجاز هستند در صورتی که تظاهر کنندگان قصد ورود به این منطقه را داشته باشند، از گلوله های پلاستیکی، گاز اشک آور و باتوم برای مقابله با آنها استفاده کنند.

منطقه قرمز اسلام آباد شامل ساختمان ها و مراکز مهم دولتی، پارلمانی، کاخ های نخست وزیری و ریاست جمهوری، مراکز قضایی، سفارتخانه ها و اقامتگاه های دیپلمات های خارجی است.

تامین امینیت این منطقه به سه بخش تقسیم شده و نیروهای پلیس امنیتی مسوولیت لایه بیرونی این منطقه را برعهده دارند که در صورت تلاش تظاهرکنندگان برای ورود به منطقه قرمز، نیروهای پلیس خط مقدم مقابله با آنان خواهند بود.

لایه دوم امنیتی منطقه قرمز به نیروهای امنیتی ویژه سپرده شده و مسوولیت حفظ امنیت قلب این منطقه نیز، ساعاتی پیش و براساس اعلام رسمی از سوی دولت، به نیروهای ارتش واگذار شد.

هم اکنون در منطقه قرمز پایتخت حالت فوق العاد اعلام شده و تمام بیمارستان ها و مراکز درمانی اسلام آباد نیز به حالت آماده باش درآمده اند.

برخی گزارش ها حاکی است که تعدادی از تظاهر کنندگان به منطقه قرمز وارد شده و قصد دارند در مقابل مجلس ملی در این منطقه مستقر شوند.

همزمان با این تحولات، نشستی اضطراری با حضور نواز شریف نخست وزیر پاکستان و تعداد از مقامات عالی دولت و دستگاه های امنیتی برای بررسی آخرین وضعیت امنیت پایتخت در حال برگزاری است.

هم اکنون مردم سراسر پاکستان با نگرانی تحولات جاری در پایتخت را بطور مستقیم از طریق شبکه های تلویزیونی دنبال می کنند.

دولت از چند روز قبل ضمن هشدار جدی نسبت به هرگونه تلاش تظاهرکنندگان برای نزدیک شدن به منطقه قرمز، اعلام کرده است که حفظ امنیت این منطقه، خط قرمز دولت است و در صورت تلاش تظاهرکنندگان برای ورود به این منطقه، تمام نیروهای امنیتی، پلیس و ارتش مستقر در پایتخت وارد عمل خواهند شد و هرگونه تبعات ناگوار ناشی از آن بر عهده برگزارکنندگان تظاهرات خواهد بود.

آساق*1*274**1723**1517
کد N454943