حجازی:

تفکیک نشدن حزب با سایر تشکل‌ها از اشکالات قانون احزاب است

احزاب

یک استاد دانشگاه با اشاره به قانون احزاب مصوب سال 1360، اظهار کرد: فقدان تفکیک حزب با سایر تشکل‌ها و همچنین فقدان تعریف مستقل حزب از جمله اشکالات قانون احزاب مصوب سال 60 به شمار می‌آید.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، نصرالله حجازی، رییس مرکز مطالعات سیاسی وزارت کشور در دولت اصلاحات در نشست ماهانه بنیاد باران به بررسی بایسته‌های اصلاح قانون احزاب کشور پرداخت و به قانون احزاب موجود اشاره کرد و گفت: قانون احزاب فعلی مصوب سال 60 است اما این قانون با وجود اینکه کمیسیون ماده پس از تصویب این قانون شکل گرفت، تا سال 68 اجرا نشد.

وی وضعیت سیاسی کشور، درگیری کشور در جنگ با عراق، ترورهای کور، عدم تدوین و تصویب آیین‌نامه‌های اجرایی احزاب و مسبوق به سابقه نبودن قانون احزاب را از عوامل تاخیر هشت ساله اجرای قانون احزاب دانست و گفت: با توجه به فقدان سابقه وجود قانون احزاب کاملا بدیهی بود که بخش قابل توجهی از اعضای کمیسیون مجلس در سال‌های نخست فعالیت‌های خود را محدود به مطالعه و بررسی ملزومات این قانون کنند.

این استاد دانشگاه با اشاره به اشکالات موجود در این قانون تصریح کرد: یکی از مشکلاتی که قانون احزاب ایران در مقایسه با قانون احزاب سایر کشورها دارد فقدان تفکیک حزب با سایر تشکل‌ها است. به طور مثال در قانون احزابی که در کشور ژاپن مطرح است میان احزاب و گروه‌های سیاسی تمایز واقع شده است.

وی فقدان تعریف قابل قبول حزب در قانون احزاب مصوب سال 60 را از دیگر نارسایی‌های احزاب در این قانون دانست و گفت: هر تعریف از حزب باید بر یک وجه به عنوان مهم‌ترین عنصر کارکردی ناظر باشد.

حجازی در ادامه فقدان مکانیزم‌های دموکراتیک در قانون احزاب و فقدان رابطه میان حزب و نظام حزبی و مقوله انتخابات در قانون احزاب و نبودن مکانیزم‌های حمایتی از احزاب در این قانون را از دیگر نارسایی‌های احزاب در این زمینه دانست.

این استاد دانشگاه در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به مزایای قانون احزاب سال 60 اظهار کرد: این قانون با وجود معایبی که به همراه خود دارد مزایایی از جمله سادگی، رعایت اصول مبانی ارزشی و همچنین پررنگ بودن نقش حاکمیت در صدور مجوز و نظارت بر فعالیت احزاب و شفافیت آیین‌نامه اجرایی در رابطه با برگزاری اجتماعات دارد.

حجازی در پایان به بیان ملزومات و بایدهایی که در قانون احزاب باید مورد تاکید و توجه قرار بگیرد اشاره کرد و گفت: مبتنی بودن بر قانون اساسی به ویژه اصل 26 قانون اساسی همچنین التزام به آزادی احزاب و تامین حقوق احزاب، جامعیت قانون احزاب و تعبیر مکانیزم‌های درون کنترلی و نهایتا بیرونی و تمایز میان عضویت، تاسیس و شرکت در کادر رهبری حزب از جمله مواردی است که باید در قانون احزاب مورد توجه و لحاظ قرار بگیرد.

انتهای پیام

کد N454876