تاکید وزیر جهاد کشاورزی بر توسعه روابط ایران و کنیا

افتتاحیه ششمین اجلاس

تهران- ایرنا- وزیر جهاد کشاورزی گفت: در صورتی که زمینه واگذاری یا اجاره زمین های کشاورزی به شرکت های ایرانی جهت کشت فراسرزمینی فراهم شود، این موقعیت مناسبی برای توسعه همکاری های کشاورزی ایران و کنیا خواهد بود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، محمود حجتی عصر روز سه شنبه در مراسم افتتاحیه ششمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری کنیا در زمینه کشت فراسرزمینی، افزود: کشور ایران با داشتن تنوع اقلیمی و آب و هوایی، گستردگی عرصه کشور، منابع غنی ژنتیکی، دانش کشاورزی و فراهم بودن زیرساخت ها، شرایط مناسبی را برای تولید انواع محصول در حجم قابل توجه فراهم آورده است.

وی تاکید کرد: بخش کشاورزی دارای قابلیت های زیاد و از بخش های کلیدی اقتصاد کشور است که می تواند با شرایط موجود کشور کنیا زمینه ساز توسعه همکاری های دوجانبه را در این بخش فراهم آورد.

وی اظهار داشت: در همین راستا دولت ایران موضوع کشت فراسرزمینی و تشویق شرکت ها و سرمایه گذاران ایرانی برای تولید برخی محصولات کشاورزی در خارج از کشور را در دستور کار خود قرار داده است که انتظار می رود کشور کنیا با تفاهم وزارتخانه های کشاورزی دو کشور چشم انداز همکاری های دو جانبه را ترسیم کند.

وی ضمن تاکید بر نقش تعیین کننده همکاری بخش های غیردولتی دو کشور، گفت : از حضور و فعالیت شرکت های فعال خصوصی و صاحبان صنعت و سرمایه دو کشور استقبال و حمایت می کنیم و امیداوریم این اجلاس مشارکت بخش های غیردولتی در تعاملات دوجانبه را به ارمغان بیاورد.

وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: هدف اجلاس ششم تبیین راهکارهای اجرایی و پیشبرد همکاری های دوجانبه می باشد و بدیهی است در وهله نخست امضای اسناد پایه ای در بخش های اقتصادی و تجاری و تهیه و امضای اسناد مکمل در بخش های فنی و اقتصادی مستلزم برون رفت از وقفه نسبتا طولانی و رکود فعلی در روابط دو کشور است.

به گفته حجتی همکاری های کشاورزی به عنوان یکی از محورهای اساسی در مناسبات دو کشور مطرح است.

وزیر جهاد کشاورزی یادآور شد: از آخرین اجلاس دو کشور شش سال می گذرد و روند تحقق اهداف ترسیم شده پنج اجلاس گذشته به فراخور توانمندی ها و امکانات موجود دو کشور پیشرفت مورد انتظار و مطلوب را در پی نداشته است.

وی اضافه کرد: از این رو امیدواریم اجلاس تهران با راهبردی کارآمد ضمن حل مشکلات و تنگناهای بازدارنده در مسیر پیشبرد تفاهمات قبلی، اولویت های همکاری های دوجانبه را با بهره گیری از ساز و کارهای موثر، تبیین کند.

حجتی گفت: بر این اساس با توجه به اهمیت مناسبات اقتصادی و تجاری دو کشور، در اجلاس ششم برنامه ریزی لازم با به کارگیری ابزارهای قانونی مورد نیاز جهت پیشبرد برنامه های مقرر مورد انتظار بوده و از سوی دیگر با توجه به نزدیکی دیدگاه ها و مواضع سیاسی دو کشور ضرورت گسترش روابط دیپلماتیک نیز در دستور کار اجلاس تهران قرار دارد.

وزیر جهاد کشاورزی افزود: من علاوه بر مسوولیت وزارت جهاد کشاورزی مدیریت تعدادی از کمیسیون های مشترک اقتصادی با کشورهای مهم حوزه آفریقا را بر عهده دارم و این وزارتخانه با بیش از دو دهه فعالیت کارآمد نیروهای متخصص و متعهد خود در عرصه های سازندگی و عمرانی در آفریقا کارنامه درخشانی را از خود به یادگار گذاشته است.

ˈما امروز عهد و پیمان خود را با امضا سند تفاهمنامه همکاری های اقتصادی، علمی و فنی، با مردم آفریقا و ملت کنیا تجدید می کنیم.

به گزارش ایرنا در دومین روز از ششمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی ایران و کنیا، سند تفاهمنامه همکاری اقتصادی علمی و فنی توسط محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی ایران و ˈامینه محمدˈ وزیر امور خارجه و تجارت بین المللی جمهوری کنیا در تهران به امضا رسید.

اقتصام(3)**9186**م.ب**1517
کد N454857