در دیدار فرستادگان ویژه رئیس جمهور آفریقای جنوبی با ظریف صورت گرفت:

تسلیم پیام رئیس جمهور آفریقای جنوبی در خصوص تحولات غزه به روحانی

سیاسی

جمهوری اسلامی ایران از هرگونه تلاش و ابتکار سیاسی برای اعمال فشار به رژیم صهیونیستی جهت توقف کامل حملات جنایتکارانه به باریکه غزه و رفع محاصره کامل از این باریکه، تضمین عدم تکرار حملات و تامین زندگی آرام برای ساکنان غزه پشتیبانی می‌نماید.

فرستادگان ویژه رئیس جمهور آفریقای جنوبی صبح امروز با وزیر امور خارجه دیدار و پیام کتبی رئیس جمهور کشورشان خطاب به جناب رئیس جمهورن را تسلیم وزیر امور خارجه نمودند.

به گزارش ایلنا، محمدجواد ظریف در این دیدار از سابقه نقش و مواضع خوب دولت و مردم آفریقای جنوبی در مجامع بین‌المللی از حقوق مردم فلسطین و نیز از جمهوری اسلامی در موضوع هسته‌ای تمجید کرد و یاد و خاطره مرحوم نلسون ماندلا و نقش و مبارزات ایشان در راستای صلح و عدالت را گرامی داشت.

وی با تشریح تلاش‌ها و تماس‌های دیپلماتیک ایران در عرصه منطقه‌ای و بین‌المللی در ظرفیت ریاست جنبش عدم تعهد برای حمایت از مردم فلسطین، بر ضرورت استمرار و تداوم همکاری و همفکری کشورهای فعال در جنبش عدم تعهد در جهت تسریع و تسهیل در کمک‌رسانی به مردم در غزه تاکید کرد.

وزیر امور خارجه با اشاره به اینکه اکثر شهدا و مجروحان تجاوز رژیم صهیونیستی به غزه را مردم غیرنظامی به خصوص زنان و کودکان معصوم تشکیل می‌دهند، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران از هرگونه تلاش و ابتکار سیاسی برای اعمال فشار به رژیم صهیونیستی جهت توقف کامل حملات جنایتکارانه به باریکه غزه و رفع محاصره کامل از این باریکه، تضمین عدم تکرار حملات و تامین زندگی آرام برای ساکنان غزه پشتیبانی می‌نماید.

ظریف همچنین با اشاره به ابعاد خطرناک پدیده شوم تروریسم و افراط‌گرایی در مناطق مختلف جهان از جمله در برخی کشورهای خاورمیانه و قاره آفریقا، تنها راه مقابله با آن را اراده و رویکرد مشترک و همکاری کشورهای جهان برای ریشه‌کن کردن تروریسم و افراط‌گرایی دانست.

فرستادگان ویژه رئیس جمهور آفریقای جنوبی نیز در این دیدار با ابلاغ سلام‌های گرم رئیس جمهور و وزیر امور خارجه این کشور به ظریف و روحانی، گزارشی از تحرکات و رایزنی‌های خود در راستای ابتکار عمل آفریقای جنوبی و استفاده از تجارب گذشته در زمینه ارسال کمک‌های بشردوستانه به مردم غزه ارائه کردند.

اسکو ویا و عزیز پهد با اشاره به نقش و نفوذ ایران در مسائل منطقه‌ای و همچنین تقدیر از مواضع و حمایت‌های دولت و مردم ایران از قضیه فلسطین، تداوم همفکری و همکاری بین تهران و پروتوریا و دیگر کشورهای موثر در جنش عدم تعهد و در منطقه را برای تسریع در روند ارسال کمک‌های بشردوستانه به غزه و نیز برقراری آتش بس پایدار با توجه به مطالبات و حقوق انسانی مردم فلسطین یادآور شدند.

کد N454443