کوزوو، خواهان به رسمیت شناختن استقلال خود از سوی صربستان است

کوزوو,صربستان

بلگراد-ایرنا- رییس جمهور کوزوو با اشاره به ضرورت ادامه مذاکرات عادی سازی روابط بلگراد و پریشتینا در بروکسل تا حل و فصل تمامی مسایل تاکید کرد که این مذاکرات بایستی با توافق نامه قانونی برای به رسمیت شناختن استقلال کوزوو انجام شود.

ˈ عاطفه یحیی آغاگاˈ در گفت و گو با رادیو آزاد اروپا تاکید کرد که وی از مذاکرات به عنوان تنها راه ممکن برای صربستان و کوزوو در حل و فصل تمامی مسایل بین دو کشور حمایت کرده است.

وی مذاکرات را در عادی سازی روابط پریشتینا و بلگراد مهم و پیش شرطی برای عضویت در اتحادیه اروپا دانست و افزود: مذاکرات می بایستی تا برطرف کردن تمامی مسایل و بوجود آوردن روابط عادی بین دو کشور ادامه یابد و ما اصرار داریم که توافق نامه صلح و به رسمیت شناختن استقلال کوزوو حاصل مذاکرات بلگراد و پریشتینا باشد.

وی همچنین با تاکید بر اینکه کوزوو برای برقراری امنیت و ثبات و صلح پایدار در اروپا نقش مهم و با مسوولیتی را به عهده دارد، بر عادی سازی روابط بین پریشتینا و بلگراد به عنوان شرط مهم برای ائتلاف اروپایی اصرار کرد و گفت که تنها به این طریق می توان اطمینان حاصل کرد که صربستان که موجب بروز 4 جنگ در منطقه بوده، پاسخگوی اعمال خود باشد.

وی همچنین در باره تشکیل نهادهای جدید در کوزوو پس از انتخابات پارلمانی که در دو ماه پیش برگزار شده است ابراز امیدواری کرد که در آینده نزدیک دولت جدید تشکیل و فعالیت های خود را برای پیشبرد کشور در تمامی امور شروع کند.

حدود دو ماه است که کوزوو انتخابات پارلمانی زودهنگام را پشت سر گذاشته ولی احزاب سیاسی برای تشکیل دولت جدید موفق به کسب حداکثر آرای نمایندگان در مجلس نشده اند.

بلگراد از این واهمه دارد که تشکیل نشدن دولت جدید کوزوو بر مذاکرات صربستان برای پیوستن به اتحادیه اروپا تاثیر منفی بگذارد.

حکومت بلگراد که تلاش دارد هرچه زودتر مذاکرات برای پیوستن به اتحادیه اروپا را شروع کند خواهان تشکیل فوری نهادهای کوزوو و به دنبال آن شروع مذاکرات برای عادی سازی روابط بین بلگراد و پریشتینا است، زیرا عادی سازی روابط از جمله شرایط مهم در مراحل عضویت صربستان و کوزوو در اتحادیه اروپا محسوب می شود.

ˈیادرانکا یوکسیموویچˈ وزیر مشاور در امور مراحل ائتلاف اروپایی در دولت کوزوو نیز پیشتر در این رابطه در جمع خبرنگاران گفت که پس از تلاش های دو سال گذشته در جهت عادی سازی روابط بلگراد و پریشتینا، کند شدن مراحل ائتلاف اروپایی برای صربستان آن هم به خاطر وضعیت سیاسی در پریشتینا، حاوی پیام خوبی نخواهد بود.

مذاکرات بین نخست وزیران صربستان و کوزوو در بروکسل از اواخر سال 2012 میلادی با میانجیگری ˈکاترین اشتونˈ مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در آن زمان شروع و تاکنون این مذاکرات در 22 نوبت به منظور عادی سازی روابط بلگراد و پریشتینا برگزار شده و حاصل این مذاکرات یک توافقنامه 15 ماده ای است.

کوزوو، منطقه ای در جنوب اروپا و در شبه جزیره بالکان است که آلبانی تبارهای این منطقه در سال 2008 از صربستان اعلام استقلال کردند.

اعلام استقلال این سرزمین سبب اختلاف و دو دستگی کشورها شده است.

برخی از کشورها از جمله آلمان، آمریکا و انگلیس استقلال کوزوو را به رسمیت شناخته اند و برخی دیگر مانند روسیه، یونان، چین و اسپانیا از به رسمیت شناختن کوزوو به عنوان کشوری مستقل خودداری کرده اند.

صربستان اعلام استقلال کوزوو را قبول ندارد و آن را در تضاد با منشور سازمان ملل و اصول حقوق بین الملل می داند.

بر اساس قطعنامه 1244 شورای امنیت سازمان ملل متحد در ژوئن سال 1999 میلادی، هیات غیرنظامی سازمان ملل قیمومیت کوزوو را بر عهده گرفته و نیروهای ناتو موسوم به نیروهای ˈکی فورˈ با هدف برقراری امنیت در این منطقه مستقر هستند.

اروپام**4**436**5981
کد N454403