مساجد سنگری محکم مقابل شبیخون فرهنگی دشمنان هستند

مساجد,مسجد

دبیر ائمه جماعات استان اصفهان گفت: مساجد کار نگهداری نسل جوان را انجام می‌دهند پس باید در جامعه جوانان را پرورش دهند، اما اینکه مساجد چقدر توانسته‌اند به هدف خود درخصوص جوانان دست یابند، به قضاوت یک انسان بی‌طرف بستگی دارد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان، حجت‌الاسلام محمدرضا صالحیان در نشست خبری پیرامون روز جهانی و هفته جهانی مساجد، اظهارکرد: علت نامگذاری روز جهانی مسجد به خاطر یک وحدت ملی بین تمام مسلمین است زیرا مسلمین یک کعبه، قرآن و پیامبر واحد دارند و نباید چنین سرمایه‌های بزرگی را فراموش کرد و تنها به اختلاف‌های قومیتی نبپردازیم، زیرا موجب نابودی وحدت بین مسلمانان می‌شود.

وی با اشاره به اینکه جنگ فرقه‌ای و اختلافات کار دشمنان و برای ضربه زدن به اسلام است، افزود: امام راحل به ما اجازه داده بودند که در مکه پشت سر اهل سنت نماز بخوانیم که این نشان می‌دهد شیعه و سنی وجود ندارد و همه ما برادر و برابر هستیم. مسلمانان عاقل وحدت را دوست دارند و پیرو افراطی‌گری و اختلاف با یکدیگر نیستند.

صالحیان با بیان اینکه روز جهانی مساجد به خاطر آتش زدن یکی از مساجد قدس بوده است، یادآور شد: به همین علت ملت‌های مسلمان تصمیم گرفتند یک روز را برای روز جهانی مسجد تعیین کنند که به تقویم فارسی 30 مرداد ماه است. در حال حاضر نیز ستمگران صهیونیستی صدها مسجد را به ویرانی کشانده‌اند و نابود کرده‌اند، زیرا صهیونیست‌ها تفاوتی بین میدان جنگ با مدارس، معابد دینی، دانشگاه‌ها، زن، کودک و افراد پیر نمی‌بینند و به همه یورش می‌برند.

مدیر اجرایی مرکز رسیدگی به امور مساجد استان اصفهان تصریح کرد: آنچه امروز تواسته ارزش‌های انقلاب، نهضت و استقلال کشور را حفظ کند، مساجد هستند.

صالحیان با بیان اینکه زن و مرد مسجدی دشمن شناس و با بصیرت هستند، خاطرنشان کرد: امروزه جامعه به کسانی نیاز دارد که بتوانند با اقتصاد مقاومتی جامعه را پویا نگه دارند. مساجد زندگی زاهدمنش را پیشه راه خود کرده است و تمام افراد مسجدی زندگی ساده و زاهد منشی دارند، حتی افراد پولدار مسجدی دست فقرا را می‌گیرند و به آنها کمک می‌کنند که این یکی از شاخصه‌های افراد مسجدی است.

وی اضافه کرد: امیرالمؤمنین درخت خرما می‌نهاد و بعد آن را وقف می‌کرد یا چاه می‌کند و آن چاه را وقف می‌کرد که این زندگی زاهدمنش را نشان می‌دهد و بیانگر این است که امیرالمؤمنین با وجود ثروت و سرمایه زیاد، زندگی ساده‌ای داشته‌اند. امام راحل نیز همانند امیرالمؤمنین با وجود ثروت زیاد، زندگی ساده و زاهدمنشی داشته‌اند.

دبیر ائمه جمعه و جماعات استان اصفهان ادامه داد: امروزه جامعه به صحیح مصرف کردن نیاز دارد و باید از هرگونه اسراف بپرهیزد به گونه‌ای که درست مصرف کنیم و اسرافی در مصارف خود نداشته باشیم تا مورد غضب خداوند قرار نگیریم و وفور نعمتمان به نبود نعمت تبدیل نشود. کسانی که از مسجد فاصله می‌گیرند، به گونه‌ای اسراف‌گر می‌شوند که تنها به فکر شکم خود هستند و برایشان تفاوتی ندارد که چقدر مصرف می کنند.

صالحیان یادآور شد: مکتب مسجد انسان‌هایی را می‌سازد که در حصر تحریم‌ها در اوج استقامت می‌مانند و زمانی که بر آنها سختی نازل می‌شود، استقامت خود را از دست نمی‌دهند.

وی با بیان اینکه مردم در اجتماع باید مانند یک تعاونی کار کنند، گفت: مردم برای بهبود پیشرفت و تولید علم عزم ملی داشته باشند و مردم با مردم و مردم با حکومت هماهنگ عمل کنند، زیرا اگر در یک گروه موسیقی سازی یک نفر اشتباه کار کند، ابهت کل گروه را زیر سؤال می‌برد.

مدیر اجرایی مرکز رسیدگی به امور مساجد استان اصفهان با اشاره به اینکه عزم ملی موجب پیشرفت، استقلال و استحکام جامعه می‌شود، افزود: در این زمان است که دشمنی‌ها شروع خواهد شد، زیرا استکبار نمی‌تواند ببیند فرد دیگری پیشرفت کند و برای اینکه جلوی پیشرفت دیگر جوامع گرفته شود، به هر کاری تن می‌دهند که مساجد نیز باعث ایجاد عزم ملی در جامعه می‌شوند و جلوی چنین فرافکنی ها را خواهند گرفت.

صالحیان با اشاره به اینکه عزم ملی باعث به وجود آمدن جهاد می‌شود، اظهار کرد: جهاد باید منطقی باشد و آخرین مرحله جهاد شمشیر است به گونه‌ای که اگر حرف حق به گوش کفار نرفت باید شمشیر جهاد را کشید و کفر را از سر راه برداشت.

وی بالاترین ظرفیت جامعه را نسل جوان دانست و گفت: مساجد کار نگهداری نسل جوان را انجام می‌دهد، اما اینکه مساجد چقدر توانسته‌اند به هدف خود درخصوص پرورش جوانان دست یابند، به قضاوت یک انسان بی‌طرف بستگی دارد.

دبیر ائمه جماعات استان اصفهان با اشاره به اینکه مساجد کار خود را در دوران طاغوت با چراغ خاموش انجام داده‌اند، گفت: در آن زمان جنگ به خاطر استقلال کشور بود و پس از پیروزی در جنگ با شاه هشت سال جنگ با کشورهای مستکبر در پیش بود که مساجد همچون سنگری پایدار در هشت سال دفاع مقدس به کار خود ادامه دادند. امروزه شبیخون فرهنگی دشمن به جامعه ایران اصابت کرده است و جنگ فرهنگی به وجود آمده است که مساجد در این راستا به عنوان یک سنگر بسیار محکم جلوی این شبیخو‌ن‌ها نمایان شده است.

صالحیان اضافه کرد: ما از مساجد درست استفاده نکردیم و اگر از مساجد به خوبی استفاده شود، مطمئناً تمام شبیخون‌های دشمن از کار می افتد و تمام تفکرات دشمان اسلام نقش بر آب می شود.

وی بالاترین نقش مسجد را پرورش نیروهای انسانی مفید برای جامعه دانست و تصریح کرد: برای ادامه راه انقلاب و اسلام نیاز به نیروهای انسانی داریم که بهترین آنها مسجدی هستند و با پرورش نیروی انسانی مسجدی می‌توانیم از انقلاب پاسداری کنیم.

انتهای پیام

کد N454377