زاكانی درجمع خبرنگاران:

وزارت علوم کمیته تحقیق برای بررسی بورسیه‌ها تشکیل دهد

مجلس

شورای عالی انقلاب فرهنگی و رئیس‌جمهور در مسئله روسای دانشگاه‌ها از وزیر علوم ناراحت هستند./ كسانی كه به دانشگاه‌ها برگشته‌اند، دانشجو نیستند بلکه افرادی هستند که وزارت اطلاعات اعلام کرده که این افراد حق شرکت در آزمون ندارد کسی که با پژاک و منافقین در ارتباط است حق دانشگاه رفتن ندارد.

یكی از نمایندگان خواستار استیضاح وزیر علوم خواستار این شد که وزارت علوم کمیته‌ای برای بررسی بورسیه‌ها تشکیل دهد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، علیرضا زاکانی در جمع خبرنگاران در خصوص نامه وزیر علوم به رئیس مجلس که در آن موارد استیضاح را کلی قلمداد و خواهان مشخص شدن مصادیق شده بود، گفت: برگه استیضاح به صورت متداول چهارچوب‌ها را مشخص می‌کند و باید وزیر به آن پاسخ دهد و ان‌شاءالله در جلسه فردا مصادیق ر امشخص خواهیم کرد.

نماینده مردم تهران در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا مبنی بر اینکه یکی از محورهای استیضاح تغییر روسای دانشگاه است، حال آنکه روسای دانشگاه به تایید شورای عالی انقلاب فرهنگی می‌رسند، اظهار داشت: شورای عالی انقلاب فرهنگی و رئیس‌جمهور در مسئله روسای دانشگاه‌ها از وزیر علوم ناراحت هستند.

وی در مورد علت ناراحتی رئیس‌جمهور از فرجی دانا تصریح کرد: ناراحتی ایشان به خاطر رویه که وزیر در انتخاب روسای دانشگاهها در پیش گرفته است، می‌باشد و حتی در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی این مسئله را مطرح و خواستار تغییر رویه شدند.

یکی از نمایندگان خواهان استیضاح وزیر علوم در پاسخ به این پرسش که شورای عالی انقلاب فرهنگی این اختیار را دارد که افراد پیشنهادی وزیر برای ریاست دانشگاه را نپذیرد، خاطرنشان كرد: شورا بسیاری از افراد معرفی‌شده را هم تایید نکرده است. بحث ما منطق قانونمداری است. شورای عالی انقلاب فرهنگی قاعده‌ای دارد که باید مطابق آن جلو رفت. شورا مصوبات و رویه‌هایی را در پیش می‌گیرد که انتخاب باید بر اساس آن باشد و آن را هم تحت فشار نگذارد.

زاکانی در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار ایلنا، مبنی بر اینکه یکی از محورهای استیضاح چرایی بازگشتن دانشجویان ستاره‌دار به دانشگاه است اما حق تحصیل در قانون اساسی آمده آیا نمایندگان برخلاف این قانون عمل نمی‌کنند، ابراز داشت: اینها دانشجو نیستند بلکه افرادی هستند که وزارت اطلاعات اعلام کرده که این افراد حق شرکت در آزمون ندارد کسی که با پژاک و منافقین در ارتباط است حق دانشگاه رفتن ندارد.

عضو فراكسیون اصولگرایان مجلس در خصوص اینکه پس چرا این افراد بازداشت نشده‌اند؟ عنوان كرد: به آنها موهبت شده که به زندان نرفته‌اند. یک رویه قانونی در کشور وجود دارد که وزارت اطلاعات بر اساس سوابق و اطلاعات مسجلی که در اختیار دارند می‌تواند اعلام قبولی را منع کند و به وزارت علوم اعلام می‌کند که این افراد به چه دلیلی منع قانونی برای قبولی دارند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا برای این افراد نباید حکم قضایی صادر شده باشد تا از تحصیل منع شوند؟ گفت: وزارت اطلاعات به وزارت علوم اعلام می‌کند. َآقای فرجی دانا نیز این مسئله را قبول دارد. ما نیز می‌گوییم که وزارت اطلاعات اسامی به وزارت اعلام و بیان کرده که این افراد به چه دلیلی منع شده‌اند. وزارت علوم اسامی را گرفته اما آنها را جذب کرده و توجهی به استعلام وزارت اطلاعات نکرده است که از نظر ما این خلاف قانون است و ما معتقدیم که افرادی که وزارت اطلاعات تایید می‌کند باید وارد دانشگاه شوند.

خبرنگاری به یکی از مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی مبنی بر اینکه تنها کمیته‌های دانشگاهی حق تصمیم‌گیری در رابطه با این موارد را دارند، اشاره كرد كه در پاسخ به وی بیان كرد: خیر این یک رویه کلی بوده و ربطی به این مسئله ندارد. وقتی وزارت اطلاعات می‌گوید باید به آن توجه کرد بحث ما راجع به افراد و گروه‌ها نیست بلکه راجع به رویه‌ها بحث داریم.

وی ادامه داد: خوشبختانه نه بنده و نه فرزندم و نه افراد منتسب به بنده از بورسیه استفاده نکرده‌اند و از این‌رو معتقدم که وزارت علوم کمیته تحقیق تشکیل دهد که هر کس غیرقانونی و با پارتی آمده را بیرون کند و ما نیز از این اقدام آنها حمایت خواهیم کرد اما اگر بیش از 3 هزار نفر را معطل و بی‌آبرو کنند و بعد مشخص شود که تنها 50 مورد اشکال دارند، بازی با آبروی مردم بوده و درست نیست.

عضو كمیسیون شوراها در پاسخ به این پرسش که اخیرا برخی از نمایندگان بحث بورسیه‌های غیرقانونی در دولت‌های سازندگی و اصلاحات را مطرح می‌کنند. چرا این افراد در سال‌های گذشته نسبت به افشای این تخلفات نپرداخته‌اند؟ ابراز داشت: از این مسئله اطلاعی ندارم و ان‌شاءالله تحقیق و تفحصی در این زمینه صورت گیرد تا مسئله روشن شود.

کد N454290