جشنواره سراسری دوبیتی سرایان رضوی برگزار می‌شود

امام رضا ع ,جشنواره امام رضا ع ,دهه كرامت

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان گفت: تعداد آثار رسیده به جشنواره سراسری دو بیتی سرایان رضوی با شرکت 140 شاعر از سراسر کشور از مرز 1600 اثر گذشت.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، فاضل عبادی با بیان این خبر افزود: پس از پایان داوری این آثار، 8 اثر برگزیده در سطح کشوری و 8 اثر در سطح استانی معرفی خواهند شد.

عبادی ادامه داد: داوران این جشنواره متشکل از بیژن ارژن، میر هاشم میری و سید مهدی موسوی در حال داوری آثار ارسالی به دبیرخانه هستند و اسامی برگزیدگان را روز یکم شهریور ماه اعلام می‌کنند.

وی خاطرنشان کرد: این جشنواره امسال برای نهمین سال متوالی در استان همدان با عنوان جشنواره دوبیتی سرایان رضوی برگزار می‌شود.

وی بیان کرد: برگزاری این جشنواره با هدف ترویج فرهنگ رضوی، سیره ائمه معصومین و گرامیداشت آثار برجسته فرهنگی و هنری درمورد سیره و شخصیت امام رضا(ع) و الگو دهی برای جوانان در همدان است.

بر اساس این گزارش، 10 شهریور ماه سال جاری، جشنواره سراسری دو بیتی سرایان رضوی از سری برنامه‌های دوازدهمین جشنواره بین المللی امام رضا(ع) در ایام دهه کرامت و با حضور شاعران دو بیتی سرا در دیار باباطاهر عریان برگزار می‌شود.

ارسال بیش از 100 اثر به همایش سراسری بزرگداشت حضرت حسین بن موسی الکاظم (ع) در خراسان جنوبی

دبیر همایش سراسری پژوهشی بزرگداشت حضرت حسین بن موسی الکاظم (ع) از ارسال 102 مقاله از 93 شرکت کننده به دبیرخانه اولین همایش سراسری پژوهشی بزرگداشت حضرت حسین بن موسی الکاظم (ع) خبر داد و گفت: معاون اول قوه قضاییه در اختتامیه همایش حضور می‌یابد.

احمد محبی مدیر کل فرهنگ وارشاد اسلامی خراسان جنوبی اظهار کرد: اولین همایش سراسری پژوهشی بزرگداشت حضرت حسین بن موسی الکاظم (ع) برادر بزرگوار امام رضا (ع) از سری برنامه‌های دوازدهمین جشنواره بین المللی امام رضا(ع) با گستره ملی همزمان با هفته کرامت در خراسان جنوبی برگزار می‌شود.

وی افزود: اشاعه و ترویج فرهنگ منور رضوی و گسترش فعالیت‌های فرهنگی مرتبط با سیره اهل بیت علیهم السلام، افزایش سطح دانش و آگاهی، تقویت حس پژوهشگری و روحیه تحقیق و پژوهش درباره سیره ائمه معصومین (ع)، فراهم آوردن زمینه‌هایی جهت آشنایی با معارف مقدس رضوی، ایجاد فضایی معنوی در حوزه فعالیت‌های پژوهشی و گسترش فعالیت‌های فرهنگی - مذهبی در سطح استان از جمله اهداف برگزاری این همایش سراسری است.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی شناخت زندگی و فضایل و کرامات حسین بن موسی الکاظم (ع) برادر بزرگوار امام رضا (ع) را محور موضوعی همایش برشمرد و افزود: مقالات بایستی در بردارنده موضوع و محور همایش در راستای اهداف پژوهش اعلام شده باشد.

محبی افزود: از تعداد 102 اثر رسیده به دبیرخانه جشنواره که در مراحل داوری قرار دارد تعداد 8 اثر به انتخاب و رأی هیأت داوران اعلام خواهد شد که آثار برگزیدگان و همچنین چکیده آثار منتخب در کتابی به چاپ خواهد رسید.

مدیر کل فرهنگ وارشاد اسلامی خراسان جنوبی در خصوص مهمان ویژه مراسم اختتامیه بیان کرد: با پیگیری‌های آستان مقدس حضرت حسین بن موسی الکاظم (ع) و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان جنوبی مهمان ویژه کشوری مراسم اختتامیه همایش بزرگداشت حضرت حسین بن موسی الکاظم (ع) که در روز دهم شهریور ماه سال جاری برگزار می‌شود، حجت‌الاسلام رئیسی، معاون قوه قضائیه و نماینده مردم خراسان جنوبی در مجلس خبرگان رهبری خواهند بود.

محبی تصریح کزد: حجت‌الاسلام والمسلمین زنجانی، حجت‌الاسلام والمسلمین شهاب، دکتر دیّانی، دکتر زهرا علیزاده بیرجندی و دکتر حمید رضا وردی داوری آثار رسیده به همایش مذکور را برعهده دارند.

بر اساس این گزارش، اولین همایش بزرگداشت حضرت حسین بن موسی الکاظم (ع) دهم شهریور ماه سال جاری همزمان با دهه کرامت در شهرستان طبس در محل آستان مبارک حضرت حسین بن موسی الکاظم (ع) برادر بزرگوار امام رضا (ع) برگزار خواهد شد.

خبرنگاران، میهمان جشنواره امام رضا(ع) در تهران

خبرگزاری‌ها، نشریات الکترونیک و رسانه‌های برخط برای دومین سال پیاپی موضوع جشنواره امام رضا(ع) در تهران واقع شد. تاکنون حدود 800 اثر از این رسانه‌ها به دبیرخانه جشنواره رسیده است و احتمال می‌رود این تعداد به دو برابر برسد.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران گفت: استان تهران هم‌زمان با مشهد برای دوازدهمین سال پیاپی است که جشنواره امام رضا(ع) را برگزار می‌کند. امسال هم برای دومین سال است که موضوع خبرگزاری‌ها، نشریات الکترونیک و رسانه‌های برخط با محوریت پرداختن به ابعاد شخصیتی امام رضا(ع) برای این جشنواره انتخاب می‌شود.

برزین ضرغامی افزود: تیتر و لید، سرمقاله، گزارش، مقاله، عکس و گفت‌وگو بخش‌های مختلف این جشنواره‌اند. علاقه‌مندان باید آثار خود در بازه زمانی هفدهم شهریور پارسال تاکنون را به دبیرخانه ارسال کنند. مهلت ارسال آثار تا پانزدهم مرداد بود اما این تاریخ تا سوم شهریور تمدید شد.

به گفته وی شرایط ارسال آثار در فراخوان جشنواره در سایت اداره کل فرهنگ و ارشاد تهران قابل دسترسی است.

ضرغامی به دریافت 800 اثر تاکنون در دبیرخانه جشنواره اشاره کرد و گفت: بیشتر آثار در بخش‌های تیتر و لید، عکس و گزارش هستند. لازم به ذکر است با وجود تمرکز رسانه‌های الکترونیک در تهران، از شهرستان‌ها نیز آثار زیادی به دست‌مان رسیده. پست الکترونیک ir .shamstoos@ershad ویژه ارسال آثار است.

این مقام مسئول یادآور شد: تا پیش از این پژوهش و پایان‌نامه‌های مرتبط با ابعاد شخصیتی امام رضا(ع) موضوع جشنواره بود اما بر اساس ظرفیتی که در حوزه‌های رسانه‌های الکترونیک وجود داشت تاکنون این موضوع برای دو جشنواره اخیر انتخاب شد.

وی با اشاره به پایان مرحله نخست داوری گفت: هیات انتخابی آثار اولیه را که تمامی آثار رسیده به دبیرخانه تاکنون است انتخاب و بررسی کرده و آثار برگزیده از میان آنها را برای داوران ارسال کردند تا انتخاب نهایی انجام شود. تا پنجم شهریور اسامی برگزیدگان مشخص می‌شود که البته در روز اختتامیه اعلام خواهد شد.

ضرغامی به یکسان بودن استقبال از جشنواره پارسال و امسال اشاره کرد و گفت: امسال هم روند و تعداد ارسال آثار به جشنواره مانند سال گذشته است و از آنجایی که بیشتر آثار در روزهای آخر به دست‌مان می‌رسد احتمال دارد مانند سال گذشته تعداد آنها به نزدیک هزار و 400 اثر برسد. در جشنواره گذشته نیز بیشتر آثار در بخش تیتر و لید، عکس و گفت‌وگو بودند.

وی با اشاره به اطلاع‌رسانی به شرکت‌کنندگان سال‌های گذشته از طریق سامانه پیامکی گفت: هنوز برآورد نشده است که چه تعداد از این افراد در جشنواره امسال نیز شرکت کرده‌اند.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد تهران درباره برگزاری اختتامیه جشنواره گفت: اختتامیه جشنواره در دهه کرامت و طبق برنامه‌ریزی در یازدهم شهریور برگزار می‌شود اما امکان تغییر این تاریخ در آینده وجود دارد.

ضرغامی در پایان گفت: در هر بخش سه برگزیده خواهیم داشت که در بخش‌های تیر و لید، گفت‌وگو، گزارش و عکس نفرات اول تا سوم به ترتیب، 500، 400 و 300 هزار تومان هدیه دریافت می‌کنند. در بخش‌های مقاله و سرمقاله نیز این مبالغ 800، 600 و 400 هزار تومان است. تندیس جشنواره و لوح تقدیر نیز به تمام برگزیدگان اهدا می‌شود.

انتهای پیام

کد N454060