سردار دهقان:

نیروهای مسلح باید قانون مدارترین نهاد در کشور باشند

نیروهای مسلح

 وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: نیروهای مسلح باید قانون مدارترین نهاد در کشور باشند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح؛ سردار سرتیپ پاسدار حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در هم اندیشی حقوقی دفاعی وزارت دفاع که امروز سه شنبه برگزار شد، اظهار داشت: در مجموعه نیروهای مسلح ضمن اینکه نباید اجازه دهیم حقمان ضایع شود، نبایداجازه دهیم کوچکترین حقی نیز از مردم ضایع شود.
 
وی افزود: باید شرایطی را در جامعه ایجاد کرد که در چشم مردم نیروهای مسلح باشیم و آنها را مدافعان حقوق جامعه تلقی کنند و این انتظار در سایه نوع رفتار و عملکرد می تواند تقویت و یا آسیب ببیند.
 
وزیر دفاع با تأکید بر رعایت کامل عدالت در پیگیری امور حقوقی گفت: نیروهای مسلح باید قانون مدارترین نهاد در کشور باشند و مقید بودن به رعایت قانون در همه سطوح مدیریتی و کارشناسی ظهور و بروز عینی داشته باشد.
 
سردار دهقان اضافه کرد: در قراردادها و توافقنامه ها با طرف های مقابلمان به شدت بر رعایت مباحث حقوقی توجه کنیم و بکارگیری واژگان در متون قانونی به بهترین شکل صورت گیرد.
 
وی تصریح کرد: باید به سمت قوانین کارگشا حرکت کرد و نباید دنبال آن باشیم که هر لایحه ای را تبدیل به قانون کنیم.
 
وزیر دفاع افزود: امیدواریم با فضای همدلی و صمیمیت و حس مسئولیت شاهد ایجاد ظرفیت های مناسب در زمینه های حقوقی باشیم تا آنچه که در بحث قوانین نیاز داریم با کمترین هزینه حاصل شود.
 
سردار دهقان در بخش پایانی سخنان خود با بیان اینکه امور حقوقی ویترین نیروهای مسلح محسوب می شود بر انسجام هرچه بیشتر بخش های حقوقی نیروهای مسلح تأکید کرد.
 
در ابتدای این همایش سردار رضا طلایی نیک معاون حقوقی و امور مجلس وزارت دفاع با ارائه گزارشی از حوزه مسئولیت خود بر ارتقاء و کارآمدسازی سطح تعامل حقوقی نیروهای مسلح با قوای سه گانه تأکید کرد.
                                           
وی گفت: بدنبال تقویت و انسجام رده های حقوقی در نیروهای مسلح هستیم و از نظر ما شاخص های فرهنگ و مدیریت جهادی در حقوق دفاعی باید تدوین شود.
 
سردار طلایی نیک افزود: باید ساز و کارهای حقوقی را برای نقش آفرینی جمهوری اسلامی ایران در معاهدات و کنوانسیون های دفاعی بین المللی با جدیت تقویت کنیم.
 
وی بیان کرد: در جامعه دفاعی نیروهای مسلح سطح تعامل خوبی با قوای سه گانه دارند اما این موضوع در جامعه حقوقی نیروهای مسلح نیز باید افزایش یابد.
 
معاون حقوقی و امور مجلس وزارت دفاع بر نهادینه شدن هر چه بیشتر پشتیبانی حقوقی و تقنینی قوای سه گانه از نیروهای مسلح تأکید کرد و افزود: اگر بخش حقوقی در تار و پود نیروهای مسلح تقویت شود فرصتی برای حضور موثر و مشارکت فعال قوای سه گانه در محیط بین الملل ایجاد خواهد شد.
 
سردار طلایی نیک در پایان با اشاره به انتخاب سال جاری به نام سال فرهنگ ،اقتصاد با عزم ملی و مدیریت جهادی خارنشان کرد: نیروهای مسلح باید سیاست های حقوقی خود را با این شعار ارزشمند تبیین و مدیریت جهادی را در تمامی مجموعه های حقوقی نیروهای مسلح نهادینه کنند.