ترکیه از ارسال نیروگاه شناور برق به غزه خبر داد

نیروگاه شناور,ترکیه فلسطین

آنکارا - ایرنا - ˈتانر یلدیزˈ وزیر انرژی ترکیه از ارسال یک ˈنیروگاه شناورˈ توسط بخش خصوصی این کشور برای تامین برق مردم نوار غزه در پی نابودی نیروگاه های برق این منطقه در حملات رژیم صهیونیستی خبر داد.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، یلدیز در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با ˈعمر قطانهˈ وزیر انرژی فلسطین گفت: یک کشتی دارای توان تولید برق به میزان 100 مگاوات به سواحل غزه اعزام خواهد شد .

وزیر انرژی ترکیه در خصوص احتمال مخالفت رژیم صهیونیستی با اعزام این کشتی افزود: این امر یک مساله انسان دوستانه است و بر این باور هستم که هماهنگی های لازم در این خصوص به سرعت به عمل خواهد آمد.

وی اضافه کرد: فعال کردن این شناور به معنی لغو محاصره اقتصادی غزه توسط رژیم صهیونیستی در بخش تامین برق خواهد بود.

یلدیز گفت: تا بازسازی و راه اندازی دو باره نیروگاه های برق در نوار غزه، این شناور به تولید برق برای این منطقه ادامه خواهد داد.

وزیر انرژی ترکیه تصریح کرد: در شرایط کنونی غزه با بحران جدی کمبود انرژی روبرو است و روزانه تنها چهار ساعت مردم این منطقه برق دارند و بهترین گزینه برای تامین برق منطقه در کوتاه مدت، اعزام سریع شناور تولید نیرو به سواحل غزه است.

او در باره گفت و گوهایش با وزیر انر‍ژی فلسطین اظهار داشت: در این دیدار در باره حملات اسراییل به نوار غزه که موجب تخریب کامل نیروگاه های برق و شبکه برق رسانی این منطقه شد و چگونگی همکاری های دو طرف در خصوص تامین انرژی در برنامه های کوتاه و بلند مدت، گفت وگو شد.

وزیر انرژی ترکیه با اشاره به اینکه نوار غزه یکی از مناطق اقتصادی در دریای مدیترانه است، بیان کرد: منابع گاز طبیعی در سواحل این منطقه کشف شده و شرکتهای بین المللی فعالیت های خود در این منطقه را آغاز کرده اند و از این پس شرکت های ترکیه ای در مناقصه های استخراج گاز در غزه مشارکت خواهند کرد.

وزیر انرژی فلسطین نیز در سخنانی با اشاره به ارایه گزارشی در باره وضعیت اسف بار مردم غزه گفت: رژیم صهیونیستی در حملات وحشیانه خود به نوار غزه زن، مرد و کودک و جوان را به شهادت رساند، مساجد را بمباران و زیر ساخت های این منطقه را نابود کرد .

او با اشاره به اینکه دشمنی این ر‍ژیم با فلسطینیان وصف ناپذیر است، افزود: رژیم صهیونیستی حتی در دوران آتش بس نیز به بمباران غزه ادامه داد.

وزیر انرژی فلسطین گفت: کمبود برق و نابودی تجهیزات و تاسیسات پزشکی موجب شد که مداوای هزاران زخمی فلسطینی به کندی صورت گیرد.

در جریان حملات پنج هفته ای رژیم صهیونیستی به نوار غزه ، دستکم دو هزار غیرنظامی فلسطینی شهید و بیش از 10 هزار نفر دیگر مجروح شدند.

خاورم/2011**230**1651
کد N453846