تشریح فعالیت‌های دفتر آموزش و توسعه مشارکت‌های امور قرآنی

قرآن کريم,سازمان دارالقران

مدیرکل دفتر آموزش و توسعه مشارکت‌های امور قرآنی معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: دوازدهمین آزمون سراسری قرآن و عترت چهارم مهرماه برگزار می‌شود.

مدیرکل دفتر آموزش و توسعه مشارکت‌های امور قرآنی معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: دوازدهمین آزمون سراسری قرآن و عترت چهارم مهرماه برگزار می‌شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین علی پروانه در گفت‌و‌گو با خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان این‌ مطلب و در تشریح فعالیت‌های اداره متبوع خود گفت: اداره کل ما از چهار بخش تشکیل می‌شود که در راستای مباحث قرآنی فعالیت دارد. بخش اول در رابطه با صدور مجوز برای موسسات قرآنی است و تمدید پروانه‌ها برای فعالیت این موسسات است بخش دیگر بخش آموزش است و حمایت از برنامه‌های آموزشی موسسات قرآنی، بخش بعدی ما حمایت از فعالیت‌ها و تأمین امکانات مثل تجهیز این موسسات و تأمین رهن خانه برای فعالیت آنها و یا خرید ساختمان برای موسسات قرآنی است. بخش دیگر ارزشیابی فعالیت‌های قرآنی است.

وی ادامه داد:‌ در بخش موسسات قرآنی با توجه به اینکه تعداد زیادی قبلاً متقاضی تأسیس موسسات قرآنی بوده‌اند حدود 2087 پرونده در معاونت بود با تصمیمی که در اداره کل گرفته شد و حجت الاسلام والمسلمین حشمتی معاون قرآن و عترت هم با این امر موافقت کردند قرار شد به کلیه استان‌ها ابلاغ کنیم تا پایان شهریورماه هیچ گونه درخواست صدور مجوز برای موسسات قرآنی قبول نکنند و این وضعیت موجود را تا پایان شهریور ماه مشخص کنیم که هر هفته یک بار جلسه هیئت رسیدگی را برگزار می‌کنیم و مجوز این پرونده‌هایی که بوده‌اند را صادر می‌کنیم و ا‌ن‌شاءالله از اول مهرماه با فرایندی که تعریف کرده‌ایم کسانی که برای موسسات قرآنی تقاضا می‌کنند حداقل در طول شش ماه مجوز موسسات قرآنی را برای آنها صادر می‌کنیم.

مدیرکل دفتر آموزش و توسعه مشارکت‌های امور قرآنی معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به فعالیت‌های بخش آموزش خاطرنشان کرد: ما فعالیت‌های آموزشی مختلفی را در طول سال داریم که در حال حاضر بحث برگزاری دوازدهمین آزمون سراسری قرآن و عترت است که در روز جمعه چهارم مهرماه به صورت آزمون کتبی و شفاهی برگزار می‌شود که آزمون کتبی صبح جمعه و آزمون شفاهی بعد از ظهر جمعه برگزار می‌شود.

پروانه یادآور شد:‌ کسانی که در این آزمون شرکت می‌کنند محدودیت سنی ندارند و تمامی افراد می‌توانند شرکت کنند ولی آزمون کسانی که شرایط سنی زیر 12 سال دارند به صورت شفاهی برگزار می‌شود. آزمون در دو بخش قرآن و عترت برگزار می‌شود که در بخش قرآن شامل حفظ یک جزء تا 30 جزء قرآن کریم است و در بخش عترت هم مفاهیم نهج البلاغه مورد آزمون است. جدا از بحث حفظ، بقیه رشته‌ها منابع آزمون دارند و همان منابعی هستند که موسسات قرآنی ما در طول سال به عنوان متون آموزشی از آنها استفاده می‌کنند و کارآموزان قرآنی در این دوره‌های آموزشی شرکت می‌کنند.

وی ادامه داد: به نوعی برگزاری این آزمون خروجی برنامه‌های آموزشی موسسات قرآنی است که در طول سال فعالیت دارند. ثبت نام از 15 مردادماه آغاز و تا 25 مرداد ادامه داشت باتوجه به تقاضاهایی که صورت گرفت تا 31 مرداد ماه تمدید شد و تا امروز بیش از 30 هزار نفر در این آزمون ثبت نام کردند. فرقی که آزمون امسال با سال‌های قبل دارد این است که افراد در یک رشته بیشتر نمی‌توانند شرکت کنند ولی سال‌های قبل اینگونه نبود و آمار شرکت کنندگان واقعی نبود ولی امثال با توجه به اینکه افراد فقط در یک رشته می‌توانند شرکت کنند این آمار دقیق است.

مدیرکل دفتر آموزش و توسعه مشارکت‌های امور قرآنی معاونت قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: ثبت نام به صورت اینترنتی انجام می‌شود و علاقمندان می‌توانند از طریق سایت معاونت قرآن و عترت ثبت نام کنند و تمامی علاقمندان وقتی ثبت نام می‌کنند کارت ورود به جلسه را می‌توانند دریافت کنند. طبق پیش‌بینی که ما امسال داریم در حدود 310 شهرستان این آزمون برگزار می‌شود و برای اینکه ما تصدی گری خود را نسبت به آزمون کم کنیم این آزمون را به موسسات قرآنی واگذار کرده‌ایم که این موسسات توسط ادارات کل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی معرفی شده‌اند که ان‌شاءالله میزبان دوازدهمین آزمون قرآن و عترت هستند.

پروانه خاطرنشان کرد: ما به تعدادی از منتخبین و ممتازان این آزمون جوایزی مثل اعزام به عمره مفرده، عتبات عالیات و مشهد مقدس اهدا می‌کنیم و کلیه کسانی که بالای 10 درصد در آزمون موفق شوند و جواب مثبت بدهند از طرف معاونت قرآن و عترت گواهینامه معتبر برای آنها صادر می‌شود.

وی همچنین ادامه داد: ما در بحث آموزش تربیت مربیان قرآنی را در دستور کار داریم که در طول سال‌های گذشته هم برگزار می‌شد. ما چون معاونت قرآن و عترت هستیم سعی می‌کنیم که بخش عترت را هم فعال کنیم و تربیت مربی نهج البلاغه و صحیفه سجادیه به فعالیت‌های آموزشی ما اضافه شده است و در شش ماهه دوم با امضای تفاهمنامه‌ای که با موسسات قرآنی خواهیم بست از فعالیت‌های آموزشی موسسات قرانی حمایت می‌کنیم.

پروانه در ادامه با اشاره به حمایت‌هایی که از موسسات فعال قرآنی داشته‌اند، یادآور شد: در سال‌های گذشته برای حمایت از موسسات قرآنی بحث تأمین اجاره و رهن یا خرید ملک برای این موسسات در دستور کار بود ولی ما امسال بحث حمایت تجهیزاتی را داریم که ان‌شاءالله در شش ماهه دوم تجهیزاتی که مورد نیاز موسسات قرانی است را به صورت متمرکز در اختیار آنها قرار می‌دهیم. استان‌ها را منطقه بندی کرده‌ایم و این تجهیزات را در اختیارشان قرار می‌دهیم.

وی خاطرنشان کرد: آیین نامه‌ای فراهم شده که به موسساتی که قبلاً کمک شده و موسساتی که جدید التأسیس هستند مخصوصاً‌ مراکز محروم روستایی، حداقل امکانات مورد نیاز را برای آنها تأمین کنیم.

مدیر کل دفتر توسعه مشارکت‌های مردمی معاونت قرآن و عترت در پایان گفت: بخش بعدی ما بخش نظارت و ارزشیابی است. این بخش در طول سال فعال شده است مخصوصاً در بحث تمدید فعالیت پروانه ساخت. ما بر فعالیت‌های آموزشی آنها نظارت داریم و ان‌شاءالله با رصد همکاران ما در این گروه در طول سال بتوانیم آسیب‌شناسی و نقاط ضعف و قوت موسسات را مشخص کنیم و نقاط ضعف را برطرف و نقاط قوت را تقویت کنیم.

انتهای پیام

کد N453662