آسانژ به دنبال تضمین برای خارج شدن از سفارت اکوادور در لندن

انگليس

وکیل موسس وب سایت افشاگر ویکی لیکس گفت‌، وی سفارت اکوادور در لندن را ترک نمی‌کند مگر آنکه به وی تضمین داده شود پس از خروج به آمریکا مسترد نخواهد شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز، "جنیفر رابینسون"، وکیل جولیان آسانژ، موسس وب سایت افشاگر ویکی لیکس گفت، با وجود اینکه جولیان آسانژ 43 ساله با مشکلات جسمانی و سلامتی مواجه است اما مشکل می‌توان زمان خروج وی را از سفارت اکوادور در لندن اعلام کرد.

وی افزود: آسانژ هر زمان که وضعیتش مورد مذاکره قرار گیرد اجازه خروج از سفارت را دریافت می‌کند. آسانژ به دنبال پناهندگی سیاسی است و تضمین می‌خواهد تا پس از خروج از ساختمان سفارتبه آمریکا مسترد نشود. اما تاکنون چنین تضمینی را دریافت نکرده‌ایم.

آسانژ ژوئن 2012 به سفارت اکوادور پناهنده شد تا از استرداد به سوئد در امان بماند؛ کشوری که به اتهام سوء‌استفاده جنسی و تجاوز تحت پیگرد و مجازات قرار می‌گیرد؛ اتهاماتی که خود آسانژ آن را رد می‌کند.

آسانژ 43 ساله بیم آن را دارد که استردادش به سوئد راهی باشد برای آنکه وی را به آمریکا بفرستند؛ جایی که وی به خاطر افشای مدارک و اسناد محرمانه با مجازات، مواجه خواهد شد.

وکیل این افشاگر ادامه داد: اتهامات زیادی علیه آسانژ هم در سوئد و هم آمریکا وجود دارد و همین امور باعث شد تا وی به دنبال پناهندگی باشد. ما می‌خواهیم تا هر چه سریعتر آسانژ را از سفارت بیرون بیاوریم. او بیش از دو سال است که در ساختمان محصور سفارت زندانی است و شرایط و اوضاعژش اصلا خوب نیست.

در همین حال، وزارت امور خارجه انگلیس اعلام کرد که وضعیت آسانژ در داخل سفارت اکوادور در لندن بدون تغییر باقی می‌ماند.

انتهای پیام

کد N453582