مرکل: ناتو از کشورهای حوزه بالتیک دفاع می‌کند

ناتو

صدراعظم آلمان به کشورهای حوزه بالتیک قول داد که اگرچه ناتو نیروهای ضربت دائم به این کشورها اعزام نکرده اما مانورهای خود در این منطقه را افزایش دهد و از آن‌ها دفاع کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، لتونی، استونی و لیتوانی جز کشورهای شوروی سابق هستند و اقلیت‌های روس‌زبانی در آنجا زندگی می‌کنند. این سه کشور به شدت از درگیری‌ها در اوکراین و الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه نگران هستند چرا که گمان می‌کنند این اقدامات حاکی از ایجاد بی‌ثباتی در منطقه‌شان توسط مسکو است.

کشورهای حوزه بالتیک خواستار افزایش حضور ناتو برای اجرای ماده 5 قانون اساسی این ائتلاف هستند که در این ماده قانون آمده است، حمله به یکی از اعضای ائتلاف ناتو اقدامی متجاوزانه به تمامی کشورهای عضو این ائتلاف است که ناتو را وادار به انجام واکنش می‌کند.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در سفر به لتونی گفت: می‌خواهم تاکید کنم که ماده 5 قانون اساسی ناتو که به معنای وظیفه تامین حمایت متقابل است مساله‌ای نیست که تنها بر روی کاغذ نوشته شده باشد بلکه چیزی است که باید با جان و دل انجام شود.

مرکل در کنفرانسی خبری با لائیمدوتا استراجوما، نخست وزیر لتونی گفت: آلمان از 20 اوت سال جاری میلادی پروازهای "نظارت هوایی" بر فراز لتونی را آغاز می‌کند اما ما باید در حال حاضر با مانورها و اقدامات بیشتر کمبودها را جبران کرده تا بتوانیم فورا و بدون تردید وارد عمل شویم. همه‌چیز باید انجام شود تا تاسیسات زیربنایی در کشورهای حوزه بالتیک برای واکنش فوری را داشته باشیم.

وی افزود: رهبران ناتو در نشست 5-4 سپتامبر سال جاری میلادی در کاردیف درباره این مساله مذاکره می‌کنند و از آن‌ها انتظار دارم تا به یک موضع متحد دست یابند.

مرکل ادامه داد: ما استقرار دائم نیروهای ضربت را نخواهیم داشت اما به شیوه‌های دیگر مشارکت‌مان را تقویت خواهیم کرد. ما هر کاری برای تضمین این مساله انجام می‌دهیم و لتونی باید به مشکلات رسیدگی کرده تا ناتو بتواند به آن کمک کند.

نخست‌وزیر لتونی گفت: اقدامات روسیه در اوکراین اساسا وضعیت امنیتی در اروپا را تغییر داده است. اعتماد از بین رفته است. همه ما باید خودمان را با شرایط جدید وفق داده و یک واکنش مشخص به آن نشان دهیم.

انتهای پیام

کد N453581