پیش‌شرط‌های کی‌یف برای برقراری آتش‌بس در شرق اوکراین

وزیر امور خارجه اوکراین گفت: کی‌یف به دنبال آتش‌بس دوجانبه در شرق اوکراین است اما تنها زمانی که کنترل مرزی موثر برقرار ‌شود، فعالیت ناظران سازمان امنیت و همکاری اروپا در این منطقه که درگیر بحران است، تضمین شده و مساله گروگان‌ها حل‌وفصل شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری نووستی، کرملین در بیانیه‌ای با اشاره به نتایج گفت‌وگوهای چهارجانبه در برلین آلمان اعلام کرد: ما درباره این مسائل کلیدی در شرق اوکراین به ویژه برقراری آتش‌بس گفت‌وگو کردیم. اولویت‌های ما کنترل موثر مرز و امکان حضور و کنترل کامل ناظران سازمان امنیت و همکاری اروپا و تحقیق درباره دستیابی به پیشرفت درباره مساله گروگان‌هاست. این مسائل از اولویت اصلی در آتش بس دو جانبه میان دولت کی‌یف و مخالفان حامی روس در شرق اوکراین محسوب می‌شود.

وزیر امور خارجه اوکراین همچنین در جریان این نشست درباره ارسال کمک‌های بشردوستانه به مناطق شرقی این کشور و کمک به غیرنظامیان گرفتار در این درگیری صحبت کرد.

مذاکرات میان سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه و پاولو کلیمکین، همتای اوکراینی‌اش که به دنبال پایان بخشیدن به درگیری‌های مسلحانه در شرق اوکراین هستند یکشنبه شب در برلین آلمان صورت گرفت. این دو همچنین با فرانک والتر اشتاین‌مایر، همتای آلمانی خود و لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه دیدار و گفت‌وگو داشتند.

اشتاینمایر این مذاکرات را دشوار خواند اما اعلام کرد که پیشرفت‌های قابل ملاحظه در مسائل اصلی به دست آمده است.

پس از این مذاکرات لاوروف به این مساله اشاره کرد که آتش بس باید بدون پیش شرط باشد.

از اواسط آوریل سال جاری میلادی کی‌یف عملیات نظامی علیه مواضع مخالفان دولت اوکراین در شرق صورت داده است.

انتهای پیام

کد N453570