کره شمالی ادعاهای آمریکا درخصوص نقض حقوق بشر دراین کشور را رد کرد

آمریکا,حقوق بشر

تهران - ایرنا - گزارش دریافتی روز سه شنبه حاکی است کره شمالی با رد ادعاهای وزیر خارجه آمریکا مبنی برنقض موارد حقوق بشر دراین کشور، اعلام کرد این قبیل تلاشها را که با هدف متزلزل ساختن نظام اجتماعی آن به بهانه واهی حقوق بشر صورت می گیرد، تحمل نخواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری شین هوا، خبرگزاری رسمی کره شمالی به نقل از یک سخنگوی وزارت خارجه این کشور که نامش ذکر نشد، گزارش داد: ˈجان کریˈ وزیر خارجه آمریکا درصدد خدشه دارساختن وجهه جمهوری خلق کره شمالی است و می خواهد این تصور را به جامعه بین المللی القاء کند که نظام این جمهوری باید ازطریق اقدام نظامی برچیده شود.

این گزارش می افزاید: اظهارات وزیر خارجه آمریکا طی یک سخنرانی در تاریخ 13 اوت (22مرداد) در هاوایی درخصوص سیاستهای منطقه اقیانوسیه کشورش که طی آن ادعاهایی مبنی بر اوضاع نامناسب حقوق بشر کره شمالی مطرح کرده بود، نشانگر سیاست خصمانه این کشور نسبت به ˈپیونگ یانگˈ است.

دراین گزارش آمده است:هدف واقعی آمریکا از این قبیل اظهارات، ساقط کردن نظام اجتماعی کره شمالی است و واشنگتن پس از تلاش برای منزوی ساختن این کشور به بهانه های واهی مساله هسته ای، اکنون می کوشد تا این شیوه را با توسل به بهانه هایی در زمینه حقوق بشر ادامه دهد.

آمریکا پیش از این نیز بارها ادعاهایی در خصوص نقض موارد حقوق بشر در کره شمالی مطرح کرده است بطوریکه ˈپیونگ یانگˈ در واکنش به این اقدامها اخیرا اعلام کرد درصدد انتشار گزارشی از موارد حقوق بشر این کشور با هدف نشان دادن تصویری واقعی از زندگی مردم کره شمالی است.

آمریکا بزرگترین کشور ناقض حقوق بشر در دنیا است که اعدام مجرمان، وجود شکنجه در زندانهای داخلی و خارجی ازجمله گوانتانامو، ابوغریب و بگرام، بازداشت خودسرانه، ورود به حریم خصوصی مردم، شنود مکالمات داخلی و خارجی، نادیده گرفتن اقلیتهای مذهبی و بی توجهی به رنگین پوستها، نمونه ای از موارد نقض حقوق بشری است.

گستردگی نقض حقوق بشر نیروهای آمریکایی در افغانستان نیز که از سالها قبل آغاز شده و گویا بر آن پایانی نیست، ˈعفو بین المللˈ را هم با تمام ملاحظاتش نسبت به آمریکا بر آن داشته که این کشور را محکوم کند.

این نهاد بین المللی 20مرداد 93 با صدور بیانیه ای از کشته شدن غیرنظامیان افغان به دست نظامیان آمریکایی بشدت انتقاد و اعلام کرد نیروهای آمریکایی تاکنون از پاسخگویی در برابر این جنایتها خودداری کرده اند.

در بیانیه این سازمان تاکید شد که نیروهای آمریکایی در افغانستان ˈجنایتهای جنگی مشهودˈ داشتند که برای عاملان آن، هیچ مجازاتی در نظر گرفته نشد.

آساق 1450**1577
کد N453412